1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
3 years ago
15

you need 20% of pineapple juice to make punch. if you have 3 cups of pineapple juice, how many total cups of punch can you make?

Mathematics
1 answer:
Olegator [25]3 years ago
5 0
Turn the percent into a decimal which is .20 and then multiply
.20 time 3 is equal to .60
Answer: .60
You might be interested in
An electrician sent Bonnie an invoice in the amount of 'a' dollars for 6 hours of work that was done on Saturday. The electricia
Mazyrski [523]

Answer:

(a-f)/6 = r

Step-by-step explanation:

The total Bonnie must pay is the weekend fee plus the hourly rate times the hours worked

Cost = weekend fee * hourly rate* hours

hours = 6

weekend fee =f

hourly rate = r

Cost = a dollars

Substituting in what we know

a = f+ 6r

We want to solve for r

Subtract f from each side

a-f =f-f +6r

a-f = 6r

Divide each side by 6

(a-f)/6 = 6r/6

(a-f)/6 = r

4 0
3 years ago
4 letters are typed, without repetition. What is the probability that all 4 will be vowels? Write your answer asa percent. Round
Marysya12 [62]

There are 26 letters in the alphabet, 5 are vowels, therefore, the probability of choosing a vowel the first time is:

\frac{5}{26},

and the second time is:

\frac{4}{25}\text{.}

Continuing with this reasoning, we get that the probabilities each time are:

\frac{5}{26},\frac{4}{25},\frac{3}{24},\frac{2}{23}\text{.}

Finally, the probability that you get all vowels is the product of the probabilities:

\frac{1}{2990}\text{.}

Writing the above result as a percentage we get:

0.033\%.

Answer:

0.033\%\text{.}

3 0
10 months ago
Can somebody solve this system equation using addition please?
givi [52]

-4x - 5y = 7

3x + 5y = -14

You can add these two equations together straightaway since the y-terms have opposite coefficients.

-4x - 5y = 7

3x + 5y = -14

+___________

-x - 0 = -7

-x = -7

x = 7

Substitute 7 for x into either of the original equations and solve algebraically to find y.

3x + 5y = -14

3(7) + 5y = -14

21 + 5y = -14

21 = -14 - 5y

35 = -5y

-7 = y

Finally, check work by substituting both x- and y-values into both original equations.

-4x - 5y = 7

-4(7) - 5(-7) = 7

-28 + 35 = 7

7 = 7

3x + 5y = -14

3(7) + 5(-7) = -14

21 - 35 = -14

-14 = -14

Answer:

x = 7 and y = -7; (7, -7).

7 0
3 years ago
It takes 8 hours to travel 600 miles. How fast is the car traveling?
3241004551 [841]

Answer:

75 miles per hour

Step-by-step explanation:

ok divide 600 by 8

6 0
2 years ago
What is the expanded form of .368?
schepotkina [342]
.300 + .060 + .008
You would break each number's place value down and add them in a line, in decimals, you would do the exact same.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 0.75 is what percent of 37.75
    9·1 answer
  • Out of 45 times at bat, Raul got 19 hits. Find Raul's batting average as a decimal rounded to the nearest thousands
    15·1 answer
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • When building a house, you have the choice of seven different floor plans, brick or stone exterior and carpet or hardwood floori
    12·1 answer
  • Find n(A) for the set A = {300, 301, 302, ..., 3000}
    9·1 answer
  • A bug was sitting on the tip of the propeller blade when the propeller started to rotate. The bug held on for 5 rotations before
    8·1 answer
  • Lucy is driving to her aunt's house. The table shows the amount of gasoline in Lucy's car after the given number of hours drivin
    9·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through these two points
    8·2 answers
  • Which is a true statement about missed payments on a credit report?
    7·1 answer
  • How many batches of ravioli can I make , from 1 gallon at $1.80 that requires 24 ounces
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!