It doesn't have to be called width
So just use the formula.
A=h×w
A=2×8.5
A=17
The area of the rectangle is 17 meters
First we need the whole garden:
16 x 5 = 80
Now we need to fountain:
5 x 9 = 45
Now to find our answer:
80 - 45 = 35
So our answer is B. 35ft²
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
128/9223)8”,/2881/38 así
12–8-!2
You use distributive property to distribute the numbers out.
<span />