1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
2 years ago
6

Greg invested $9,000 in an investment account that earns 4.2% interest compounded monthly.

Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

y=a(1+r/c)^{ct}\\ \\ y=9000(1+.042/12)^{12t}\\ \\ y=9000(1.0035)^{12t}\\ \\ a)\ y=9000(1.0035)^{12(10)}=\$ 13687.61\\ \\ b)\ 15400=9000(1.0035)^{12t}\\ \\ 1.0035^{12t}=77/45\\ \\ 12t ln(1.0035)=ln(77/45)\\ \\ t=(ln(77/45))/(12ln(1.0035))\\ \\ t\approx 12.8\ years

You might be interested in
I need help with this please!
Korolek [52]

Answer:3/8

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
When Justin goes to work, he drives at an average speed of 60 miles per hour. It takes about 1 hour and 30
dexar [7]

Answer:

$13.14

Step-by-step explanation:

60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours

x = 90 mi to drive to work

25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons

y = 3.6 gallons to get to work

$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons

z = $13.14

6 0
3 years ago
-3(n+5)=-21what is ghe answer<br><br>​
charle [14.2K]
-3n-15=-21
-3n=-6
n=-2
6 0
3 years ago
In a chemistry class, 12 L of a 12% alcohol solution must be mixed with a 20% solution to get a 14% solution. How many liters of
tigry1 [53]
Let x = liters 20% solution to be added
then

.12(12) + .20x = .14(12+x)
.12(12) + .20x = .14(12+x)
1.44 + .20x = 1.68 + .14x
.20x = .24 + .14x
.06x = .24
x = 4 liters


Hope this helped!!
3 0
2 years ago
Is 3/4 less than 2/10??
oksano4ka [1.4K]

Answer:

No.

Step-by-step explanation:

3/4 is not less than 2/10.

3/4 = 15/20

2/10 = 4/20

15/20 > 4/20

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Alondra wants to buy a proud
    14·2 answers
  • Sheila bought 10 1⁄2 oz of almonds for $3.36. how much did the almonds cost per ounce?
    14·1 answer
  • Travis has 157 books that he needs to pack into boxes. Each box can hold 9 books. How many boxes will Travis need?
    6·2 answers
  • 30 POINTS AND BRAINLIST FOR RIGHT ANSWER
    7·1 answer
  • Someone plz help! Photo Above
    9·1 answer
  • Cathy bought of a gallon of milk. She drank of a gallon.<br> How much milk did she have left?
    14·2 answers
  • 1. What is the square root of 225?*<br> o<br> 15<br> 12<br> 112.5<br> 450
    11·2 answers
  • The value of the intercept for the graph of 4x-5y=40 i s<br> A 10<br> B 4/5 <br> C-4/5 <br> D -8
    12·1 answer
  • A car moving at a constant speed passed a timing device at t = 0. After 8 seconds, the car has
    7·1 answer
  • pls help now I will give 23 points 130 × 20 = 13 tens × 2 tens and maybe 50 if you solve it and put in some words and show the w
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!