1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nutka1998 [239]
2 years ago
14

If three pounds of bananas cost $4.50 find the cost of 10 pounds of bananas

Mathematics
2 answers:
Reika [66]2 years ago
4 0

Answer:

45

Step-by-step explanation:

4.50 × 10 =45!

.

.

.

.

.

.?

.

.

.

.

.

riadik2000 [5.3K]2 years ago
3 0

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

$4.50 time 3 = $13.50 (9 lbs)

$4.50 divided by 3 = $1.50 (1 lb)

$1.50 plus $13.50 = $15

You might be interested in
What is the sum of (-2)+(-2)
Nadya [2.5K]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

Brainliest please?

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on this problem someone please help
Hatshy [7]
The outlier is a because it is the most different value compared to the rest.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The question is :
gtnhenbr [62]
64 lb = 29.0299 KG 
Rounding to the nearest hundredth, it's 29.03 KG
4 0
3 years ago
without using a calculator decide which option is better value for money: 300g Jelly beans $5.80 or 500g Jelly beans $9.90
yarga [219]

Answer:

500g Jelly beans $9.90

Step-by-step explanation:

To know the values.

Let's know how much a gram will cost in each case

300g Jelly beans $5.80

1g = 5.8/300

1 g = 0.01933

500g Jelly beans $9.90

1g = 9.9/500

1g =0.0198

It's obvious that the second one has more value placed on it as it cost more per gram

3 0
2 years ago
For the math experts
slamgirl [31]

Answer:

45 cause any value inside mod function always return to postive

8 0
2 years ago
Other questions:
  • In the following figure, what is the measure of the angle c, in degrees, to two decimal places?
    8·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (6, 1) and (8, 2)
    13·2 answers
  • Evil bunny's carrot soup calls for 5/8 cups of chopped carrots per serving. If evil bunny has chopped 7 1/2 cups of chopped carr
    12·1 answer
  • X- 0,1,2,3 Y- 3,4,11,18. Which linear equatio represents the data given in the table? A) y = 3x + 7 B) y = 7x + 3 C) y = 3x - 7
    11·1 answer
  • Hi i really need help with these 2 questions please!
    11·2 answers
  • First right answer FOR BOTH gets brain
    12·1 answer
  • The sum of j and 47is 55.
    10·1 answer
  • Use y = mx + b to determine the equation of a line that passes through the point A(-1, 4) and is
    10·1 answer
  • In the following equation y = 2x + 3, what value represents the growth?<br> Group of answer choices
    7·1 answer
  • Please help me with this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!