Answer:
The difference in price per ounce of the boxes is $0.03 or 3 cents.
Step-by-step explanation:
Divide each dollar amount by the ounces. The answer to $2.94 divided by 14 is 21 cents. $3.60 divided by 20 is 18 cents. Subtract 18 cents from 21 cents to get 3 cents.
Answer:
the answer and explanation is in the picture
Step-by-step explanation:
hope this helps
please like and Mark as brainliest
<h2>
<u>Sol</u><u>ution</u><u>:</u></h2>
Equation: x² + 10x + 21
<u>Step</u><u> </u><u>1</u><u>:</u> Find two numbers that can add up to 10 and be multiplied to 21. We have: 7 & 3, in the sense that 7+3=10, and 7×3=21. Replacing 10 with 7+3, the equation is now → x² + 7x + 3x + 21
<u>Step</u><u> </u><u>2</u><u>:</u> Get the new equation bracketed → (x² + 7x) (+3x + 21)
<u>Step</u><u> </u><u>3</u><u>:</u> Use 'x' in the equation. For the first part, we have 'x'. x² = x × x so, bring out one x out side the bracket, divide 7x by = 7 → x (x +7). Do the same for the second part by dividing 21 by 3 = 7, and then bringing out 3 from the bracket → 3 (x + 7).
Bringing everything together, we have: x(x+7) +3(x+7) → (x+3) (x+7)
<h3>
<u>Final</u><u> </u><u>ans</u><u>wer</u><u>:</u></h3>
(x+3) (x+7)
<h3 />
X and y are proportional hence when y is multiplied by a number, x is multiplied by the same number.
18=6*3 hence when y=18,x=9*3=27
x=27