1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inga [223]
3 years ago
5

2(x - y) in its distributed form is

Mathematics
1 answer:
pochemuha3 years ago
7 0

Answer:

2x-2y

Step-by-step explanation:

2 times x = 2x

2 times -y = -2y

You might be interested in
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
Lemur [1.5K]

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What equals 39 by multiplying 10 ?
qwelly [4]

You can just do the inverse operation. 39 divied by 10 = 3.9

so 3.9 *10 =39

hope it helped

5 0
3 years ago
When Morgan's dad returned from the store, he went for a jog. He jogged for 1 hour and 15 minutes at a pace of 4.8 miles per hou
alisha [4.7K]
1 hour and 15 mins
60mins=1hr
15/60=1/4

1hr and 15mins=1 and 1/4hr or 1.25hr

1.25 times 4.8=6

jogged 6 miles
6 0
3 years ago
Might cut half my hair.
ycow [4]

Answer:

well if you are a boy and don't like long hair then sure... but if you are a girl then don't cut... I mean I like long hairs... but it's your choice so.. ok

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Anybody can answer this for me ?
Romashka [77]

What are you supposed to be doing

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Circle A has a radius of 6. Which circles
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ON ANY :( I’m legit crying right now because this is to difficult for me;((((
    5·1 answer
  • A computer originally costs $550 but is 20% off.
    15·2 answers
  • Round 2.85 tons to the nearest hundredth
    6·1 answer
  • If allie has five melons and jess take two away how many melons does josh have?​
    10·1 answer
  • The actual dimensions of a rectangle are 50 yards by 35 yards. What scale was used ?
    14·1 answer
  • A group of twelve friends went bowling. The regular price was $8.00. The bowling alley offered a discount price of $6.00 to coll
    8·1 answer
  • ASAP <br> what is the GCF between 6,11, and 7?
    9·2 answers
  • 1 is 25% of what number?​
    12·1 answer
  • Find X<br> 2 (x + 4) = 3 (x - 2)
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!