1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
harkovskaia [24]
3 years ago
15

Hcf 16 and 24 find ???

Mathematics
2 answers:
grin007 [14]3 years ago
6 0

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Delvig [45]3 years ago
4 0

Answer:

8

Step-by-step explanation:

First Of All We Have Factorize These Two Numbers And Then We Will Find Their Highest Common Factor

16–2×2×2×2

24–2×2×2×3

So The Highest Common Factor is 8

That's Because Both Can be Divided by 8 and 8 is their Highest Common diviser.

Hope This Helps

You might be interested in
What is the common differenice for this arithmetic sequence?
yaroslaw [1]

Answer:

The answer is D.

Step-by-step explanation:

The difference between each term is 4.

-2 - (-6) = 4

2 - (-2) = 4

6 - 2 = 4

10 - 6 = 4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 students spent $12 on School lunch at this rate find the amount 10 students would spend on the same school lunch
Vedmedyk [2.9K]
10 students would pay $30
7 0
3 years ago
Find the product of 4.42 and 3.9
Damm [24]

Answer:

17.238

Step-by-step explanation:

The product is just the result once multiplying, so 4.42 multiplied by 3.9 is 17.238.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ricardo bought 6 pounds of peanuts at the local wholesaler for $12. His friend Saniya bought 4 pounds of peanuts at the supermar
guapka [62]

Answer:

ricardo

he payed 2 per pound while she payed 2.50

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on this lol
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

D is your answer.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The entry fee to a fun park is $20. Each ride costs $2.50​. Jackson spent a total of $35 at the park. If x represents the number
    13·1 answer
  • Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?
    13·2 answers
  • How to tell if an equation is linear or nonlinear?
    13·1 answer
  • Cavalieri’s principle states that two solids with equal heights and cross sectional volumes at every level have equal areas
    12·2 answers
  • A company is considering making a new product. They estimate the probability that the new product will be successful is 0.75. If
    11·2 answers
  • Every day, Katie looks for seashells on the beach. She has 28 shells in her collection. Katie finds 12 more shells each day. Wri
    13·1 answer
  • If the values forl,w, and h are given in inches, what unit should we use for V?
    7·1 answer
  • The school cafeteria workers make 2 breakfast bags for every 5 students in the
    12·1 answer
  • Plz plz answer this 11pts
    11·1 answer
  • There is a pair of parallel sides in the following shape.<br> 9. 5. 3
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!