1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
statuscvo [17]
2 years ago
14

Evaluate y = 7x when x = -5

Mathematics
1 answer:
borishaifa [10]2 years ago
5 0

Answer:

-35

Step-by-step explanation:

7 x -5 = -35

hope this helped!! ^^

You might be interested in
Josaya takes out a loan of $215000 to purchase a car. the bank charges him 5.2% compounded quarterly on this loan. if he pays ba
timofeeve [1]
215,000 x 5.2% =11,180 quarterly compounded interested
quarter = 4 theres 4 quarters in a year
3years x 4 quarters= 12 quarters
12 quarters x 5.2% of 215,000 =
134,160(compounded interested)+ 215,000(money he owes) =
349,160 

8 0
3 years ago
The dress store is having a sale where all merchandise is 1/4 off. A woman buys $48 of merchandise at a sale price.
Fantom [35]

Answer:$36 depending on what question is i just assuming how much she has to pay

Step-by-step explanation:

48 divded by 4 is 12. $48-$12 is $36. The $12 is the 1/4 discount.

7 0
2 years ago
A weather forecaster says the temperature will be about -5C “give or take” 10 degrees. What is the greatest possible temperature
bagirrra123 [75]

Minimum: -15C

Max: 5C

4 0
2 years ago
Make up a story about 10 things in your house
Lunna [17]
I can't really help you with what is in your house......
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line that contains these points?
Tasya [4]
Use desmos it helps alot :)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Express the fractions 1/2, 3/16, and 7/8 with an LCD.
    8·1 answer
  • (9^3)^3 = ____<br><br> A) 9^0<br> B) 9^6<br> C) 9^9<br> D) 81
    12·2 answers
  • __x90.3=903<br><br> __x90.6=906 <br> What goes in the blanks
    13·1 answer
  • Combine like terms in the expression below.<br> 4x+4.44xy+22y+32y−19x+9.94
    5·2 answers
  • You are feeding your dog Mick’s Dog Food. It costs $12.95 for a 30-pound bag. You feed a very large dog 3.5 cups of food per day
    10·1 answer
  • determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
    13·1 answer
  • Susan bought some potted plants. Petunias cost $7 per pot and begonias cost $8 per pot. She bought 22 potted plants and spent a
    5·1 answer
  • Whats the answer for y=-<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B2%7D%7B3%7D" id="TexFormula1" title="\frac{2}{3}" alt="\frac
    10·1 answer
  • Graph the image of the polygon after a reflection in the line y=x<br><br> PLEASE HELP
    13·1 answer
  • 3 consecutive odd integers such that the sum of twice the first and three times the second is 55 more than twice the third
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!