1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valina [46]
3 years ago
8

Jason bought pecans in bulk at the grocery store. He paid $19.20 for

Mathematics
1 answer:
murzikaleks [220]3 years ago
8 0

Answer:

0.59 cents

Step-by-step explanation:

To find how much he paid for 1 pound, you divide $19.20 by 2 = $9.60

Then you divide $9.60 by 16(ounces) = $0.59 cents (or $.0.60, rounded, but is closest to that answer)

You might be interested in
it takes josh 40 minutes yo walk the dog it takes mike 80% as long to walk the dog how long does it take mike to walk dog
Katarina [22]

Answer:

32 minutes

Step-by-step explanation:

80% = .80

40 * .80 = 32

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many grams are 2.7x10-^4 grams
andrew-mc [135]

Answer:

0,00027 grams!

Step-by-step explanation:

This is a scientific notation problem.

When a number is followed by a 10^{-1}, it means that said number has one zero at the beginning.

In this case, the number is followed by 10^{-4}, so that means that 2.7 has four zeros at the beginning. So, 2.7x10^{-4} grams is equal to 0,00027 grams! (always the comma goes after the first zero).

6 0
3 years ago
14 ft ? 4 yd is <,>,or =
zubka84 [21]
14 feet is larger because 1 yard is 3 feet. so 4*3=12 ft, and 12ft is less than 14 ft
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
It's not multiple choice, anyone know the answer I'm stuck :(
lana66690 [7]

Answer:

regular polygon of 9 sides has 9 lines of symmetry

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x in the equation 3x-4y=65 when y=4
vredina [299]
I believe x is equal to 23
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP !!!!! Let f(x) = 2x, g(x) = 2x2 – x, and h(x) = 3x. Lola finds the composition [f o g o h](x) as shown below. What error di
    13·2 answers
  • YZ=10, the whole circle os 154 degrees
    14·1 answer
  • If the sum of two numbers is 280, and their ratio is 7:3, then the smaller number is?
    14·1 answer
  • A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
    10·1 answer
  • What is the product of 4x^4y^2 and 5y^4?
    14·1 answer
  • Suppose that a random sample of size 64 is to be selected from a population with mean 50 and standard deviation 5. (a) What are
    11·1 answer
  • HELP ASAP PLEASE!
    13·1 answer
  • The volume of a sphere can be determined by the formula V = 4/3 πr^3, where r is the radius. What is the volume of a sphere with
    6·1 answer
  • I NEED YOUR HELP FAST Which number is represented by point E on the graph?
    13·1 answer
  • Can someone help please
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!