1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iogann1982 [59]
3 years ago
6

PLZ NEED HELP ASAP SHOW WORK TO PLZ IT WOULD MEAN A LOT

Mathematics
1 answer:
Marizza181 [45]3 years ago
7 0

First Chart: Perimeter

Square Portion:

Original Side Lengths: P = 4  (1 + 1 + 1 + 1 ) =4

Double Side Lengths: P = 8 (2 x 4 = 8)

Triple Side Lengths: P = 12  (4 x 3 = 12)

Quadruple Side Lengths: P = 16 (4 x 4 = 16)

Rectangle Portion:

Original Side Lengths: P = 6 (1 x 2 + 2 x 2 = 6)

Double Side Lengths: P = 12 (2 x 2 + 4 x 2 = 12)

Triple Side Lengths: P = 24  (4 x 2 + 8 x 2 = 24)

Quadruple Side Lengths: P = 48 (8 x 2 + 16 x 2 = 48)

Second Chart: Area

Square Portion:

Original Side Lengths: A = 1 (1 x 1 = 1)

Double Side Lengths: A = 4 (2 x 2 = 4)

Triple Side Lengths: A = 9 (3 x 3 = 9

Quadruple Side Lengths: A = 16 ( 4 x 4 = 16)

Rectangle Portion:

Original Side Lengths: A = 2 ( 1 x 2 = 2 )

Double Side Lengths: A = 8 ( 2 x 4 = 8)

Triple Side Lengths: A = 18 ( 3 x 6 = 18)

Quadruple Side Lengths: A = 32 (4 x 8 = 32)

You might be interested in
Which graph is an example of direct variation?
Svet_ta [14]

Answer:

negative 2 is the answer

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If Anthony has twice as nickels as one and one has 15 more nickels than Maria what is the value in dollars of Anthony's Nickels
worty [1.4K]

Answer:

Anthony has $2.10

Step-by-step explanation:

If Maria has 6 nickels and one has 15 more nickels than Maria, one has a total of 21 nickels. Since Anthony has twice the amount of nickels as One, you would multiply 21 by 2 to get a total of 42. It takes 20 nickels to make a dollar. If you divide 42 by 20 you get 2.1, which is equivaldnt to $2.10

4 0
3 years ago
Express each rate as a unit rate $46 for 5 toys
alukav5142 [94]
You have to divide 46 by 5. The anwser would be $9.20 for 1 toy .
7 0
3 years ago
Change 7/5 to a whole number
Harlamova29_29 [7]
Write it as a mixed fraction 7/5 = 1 2/5
5 0
4 years ago
Maria studied the traffic trends in India. She found that the number of cars on the road increases by 10% each year. If there we
lord [1]

Answer:

b. 8,800,000.

Step-by-step explanation:

In maria study the number of cars on the road increases by 10% each year.

Total number of cars in the first year =80 million cars.

We will add 10% of 80 million to 80 milion to enable us get the number of cars for the second year.

For year 2 we have;

10% of 80,000,000+80,000,000

\frac{10}{100}*80,000,000+80,000,000

8,000,000 + 80,000,000

88,000,000

number of cars in year 2 = 88 million

We will add 10% of 88 million to 88 milion to enable us get the number of cars for the third year.

\frac{10}{100}*88,000,000+88,000,000

8,800,000+88,000,000

96,800,000

the number of cars on the road in year 3 compared to year 2 will just be the increase which is in BOLD. That is 8,800,000

<em>or simply subtract the number of cars in year 2 from that in year 3;</em>

96,800,000-88,000,000 = 8,800,000

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ARCHERY .The school wants to buy new bows for the archery team. one store charges $485 per bow. Another charges $505. how much d
    13·1 answer
  • Solve the simultaneous equation: <br> 3x+y=-4<br> 3x-4y=6
    11·1 answer
  • F(x) = -3x – 1<br> g(x) = 3x2 – 5x + 14<br> Find: f(g(x))
    11·1 answer
  • How do I find the % of something like what is 6.2 %of $2768.00
    12·1 answer
  • What is the formula to calculate profit amount when P% and CP is given:
    8·1 answer
  • Which shows a difference of squares?
    7·2 answers
  • Find ln 0.985 using a calculator and round to four decimal places.
    5·2 answers
  • 2/5 kilogram of soil fills 1/3 of a countainer. Can 1 kiligram of soil fit in the container?
    5·1 answer
  • Alaya will paint the outside of a box with three different colors. Decide how she could paint the box. What is the total area th
    9·1 answer
  • HELP PLS….Volume of cones
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!