1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garik1379 [7]
3 years ago
9

Rectangular flower bed needs a thin metal border all the way around. The sides are 4' x 3' long how many feet of border should b

e purchased? Find the perimeter
Mathematics
1 answer:
Phoenix [80]3 years ago
5 0
Good luck to you! Any questions, ask away.

You might be interested in
you have a large container of olive oil. You have used 22 1/2 quarts of oil. Twenty- five percent of the oil remain. How many qu
Alex Ar [27]
Answer:

7.5 quarts of olive oil remain.

Explanation:

Let

q = quarts of olive oil remain

<span>25%</span> of olive oil remains means that <span>75%</span> has been used.

22<span>12</span> quarts = 22.5 quarts used

<span><span>22.5.75</span>=<span>q.25</span></span>

Multiply both sides by .25 to isolate q.

<span><span>22.5.75</span><span>(.25)</span>=<span>q.25</span><span>(.25)</span></span>

<span><span>5.625.75</span>=q</span>

<span>7.5=<span>q</span></span>

3 0
3 years ago
Why is 4 laps in 10 minutes and 6 laps in 15 minutes proportional
Shtirlitz [24]
If you break it down it goes to 2 laps every 5 minutes. So any set that follows this "pattern" would be proportional
3 0
3 years ago
Za and Zb are complementary angles. Za measures 78º.<br> What is the measure of Zb?
meriva

Answer:‍♀️

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Libby wants to buy 290 raspberry yogurts. They are sold in packs of 4. How many packs does she need to buy?
oksano4ka [1.4K]

Answer:

73 packs

Step-by-step explanation:

Find how many packs she has to buy by dividing 290 by 4, since each pack has 4 yogurts.

290/4

= 72.5

Since we need a whole number answer, round this up:

72.5

= 73

So, Libby will need to buy 73 packs

3 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
Mila [183]

Answer:

m\angle H = 44.4\°.

Step-by-step explanation:

Given:

In Right Angle Triangle GIH

∠ I = 90°

GI = 7    ....Side opposite to angle H

GH = 10  .... Hypotenuse

To Find:

m∠H = ?

Solution:

In Right Angle Triangle ABC ,Sine Identity,

sin \ H = \frac{Oppsite\  side\  to\  \angle H}{Hypotenuse}

Substituting the values we get;

sin\ H = \frac{7}{10} = 0.7

Now taking sin^{-1} we get;

\angle H = sin^{-1}\ 0.7 = 44.427

rounding to nearest tenth we get.

m\angle H = 44.4\°.

Hence m\angle H = 44.4\°.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • $1,200 is invested in an account earning 6.5% interest compounded annually. How much will there be in the account after 3 years?
    15·2 answers
  • (2x-10)(x+3)<br> Simplify each expression
    6·2 answers
  • In this system of equations, which variable would it be easiest to solve for? x + 3 y = 13. 3 x + 2 y = 25. The easiest to solve
    10·2 answers
  • To test the purity of the hydrazine, the chemist collected a sample 1/2000th the volume of the batch produced. If the sample siz
    15·1 answer
  • I need help ASAP!!!!
    9·1 answer
  • Plzz answer fast guys​
    12·2 answers
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
  • Carl and Joseph are recycling newspapers for a school project. They have collected 600 pounds of newspaper, which they must sepa
    7·1 answer
  • Is the figure defined by points H, I, J, and K a rhombus?
    13·1 answer
  • Explain the answer....​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!