1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
son4ous [18]
2 years ago
14

a triangle flower bed has one angle of 64 degrees. the other two angles are congruent to one another. what are the measures of t

he two unknown angles?
Mathematics
1 answer:
Irina18 [472]2 years ago
5 0

Answer:

58 degrees

Step-by-step explanation:

well we know that every angle in a tringle adds up to 180 degrees.

so we know that 64 + angle 1 + angle 2 = 180

180-64=116

and since they are congruent (same value as one another) you just divide 116 by 2 and boom!

116/2=58

both are 58 degrees

You might be interested in
A laptop computer i purchaed for. Each year, it value i $1500 of it value 75% the year before. After how many year will the lapt
Andrews [41]

After 7 years  the laptop computer will be worth $200 or less.

In this question, we have been given a laptop computer is purchased for $1500 . Each year, its value is 75%  of its value the year before.

We need to find the number of years when laptop computer be worth $200  or less.

We can see that given situation represents exponential decay function with initial value 1500, decay rate = 0.75 and the final value = 200

We need to find period t.

For given situation we get an exponential function as,

1500 * (0.75)^t ≤  200

(0.75)^t  ≤ 2/15

t * ln(0.75) ≤ ln(2/15)

t * (-0.2877) ≤ -2.0149

t ≥ (-2.0149)/(-0.2877)

t ≥ 7

Therefore, the laptop computer will be worth $200 or less after 7 years.

Learn more about exponential function here:

brainly.com/question/14355665

#SPJ4

4 0
8 months ago
(3a - b) / (2a + b) if a = 4 and b = -3
KATRIN_1 [288]

(3x4)-(-3)/(2x4)+(-3) =

= 12+3/8-3

=15/5

=3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?
Sholpan [36]

Answer:

the unit rate is 1.33$ per pound of apples

Step-by-step explanation:

you can rewrite the word problem as

3x = 3.99.

now just divide both sides by 3.

3x / 3 = 3.99/3

x = 1.33

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Could u please help or give me the answer​
natima [27]
I believe the answer is a to this
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
1.What is the approximate volume of a cone with a height of 6 mm and radius of 18 mm?
Masja [62]
1 )  V = 1/3 * 18² * 3.14 * 6 = 2,034.72 mm³
2 ) V = 1/3 * 6² * 3.14 * 9 = 339.12 in³
3 ) V = 1/3 * 150² * 3.14 * 240 = 5,652,000 in³
5,652,000 : 12,000 = 471 weeks 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2+2+ 123-120 + 3563 =
    7·2 answers
  • 30 Points, Will mark Brainliest' !
    7·1 answer
  • In class today I was really confused on this subject, I couldn't figure out how to do it! Maybe it's because I was tired or some
    9·2 answers
  • How to solve and answer please
    7·1 answer
  • What fraction of the flag is painted red?
    10·1 answer
  • What is the slope of the hypotenuses of the triangles in simplest form?
    7·1 answer
  • I cant figure out which one is wrong. I currently am at 83% correct
    7·1 answer
  • abc has two side lengths of 8ft and 19 ft. if angle c is 142 degrees what is the measurement of angle B
    6·1 answer
  • In a certain Algebra 2 class of 27 students, 11 of them play basketball and 13 of them play baseball. There are 5 students who p
    6·1 answer
  • Plz help me with my math work
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!