Answer:
Step-by-step explanation:
Unit rate = $32/(5 pounds) = $6.40/pound
[You can convert that to smaller units:
$6.40/pound × (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce]
:::::
Cost = (number of pounds) × $6.40/pound
:::::
12 pounds × $6.40/pound = $76.80
1) 16n - 5
2) 4a + 3b
3) -3c + 27 + 4d
4) 2x - 7y + 3
5) 21x + 14x(second power)
Answer:
-12
Step-by-step explanation:
x = 12-3a
When a=8:
x = 12-3(8)
x = 12 - 24
x = -12
There are 1.505535375e+24 atoms in 2.50 moles of iron.
Answer:
No :)
Step-by-step explanation:
the graph does not make a straight line. :)