1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sauron [17]
3 years ago
8

The leg of a right triangle is 5 units and the hypotenuse is 8 units. What is the length, in units, of the other leg of the tria

ngle?

Mathematics
1 answer:
12345 [234]3 years ago
4 0
I hope this helps you

You might be interested in
What is 26,752 rounded to the nearest ten thousand​
Licemer1 [7]

Answer:

27,000 I think it's rii

5 0
3 years ago
What is the percentage of 0.39
Kitty [74]

Answer:

39%

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help :)
Rufina [12.5K]

Answer:

need to get thoose 50 pints

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please help I will give brainliest
pentagon [3]

The option that represents the answers for 6, 8, 10, and 14 is the second option-   31, 41, 51, 71

<h3>Sequence and Series </h3>

From the question, we are to determine the option that represents the answer for pictures 6, 8, 10, and 14

In the given diagram,

The first picture requires 6 matches

The 2nd picture requires additional 5 matches

the 3rd  picture requires additional 5 matches

and so on

That is

1 → 6

2 → 6 + 5 = 11

3 → 11 + 5 = 16

4 → 16 + 5 = 21

5 → 21 + 5 = 26

6 → 26 + 5 = 31

7 → 31 + 5 = 36

8 → 36 + 5 = 41

9 → 41 + 5 = 46

10 → 46 + 5 = 51

11 → 51 + 5 = 56

12 → 56 + 5 = 61

13 → 61 + 5 = 66

14 → 66 + 5 = 71

Hence, the option that represents the answers for 6, 8, 10, and 14 is the second option-   31, 41, 51, 71

Learn more on Sequence and Series here: brainly.com/question/10321751

#SPJ1

7 0
1 year ago
o Marcella bought a 25-ounce bottle of olive oil for $5.88. She used 60% of the olive oil in two weeks. Which of the following i
Irina18 [472]
First divide the price of the olive oil by the volume of the olive oil to find the price per ounce.  5.88/25oz=0.2352 dollars/ounce.  Then you have to multiply the volume of the bottle by .60 to find what 60% of the volume is. 0.60x25=15 ounces.  since in the first two weeks she used 15 ounces which has a price of 0.2352 dollars/ounce you have to multiply 15 by 0.2352 which equals 3.528 dollars.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to 35=-7[z+8]
    9·2 answers
  • Kuri spent a total of $68 on trading cards. His collection contains two types of cards. A pack of trading card A cost $4, and a
    7·2 answers
  • What is “- 7(x+8)” ?
    14·2 answers
  • Please help tanks i could really use i need to graduate on time
    7·1 answer
  • Which of the following is least?
    13·1 answer
  • Please I need help <br> With this question thank you for your help me
    5·1 answer
  • What is the value of the expression below when y = 7?<br> 2y^2 + 9y + 2<br><br><br> Help me!!!!!
    10·1 answer
  • Why was Russia slow to modernize?
    9·1 answer
  • Find the constant of variation for the relationship f(x)= 40x.
    7·2 answers
  • Please help with both! :)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!