Answer:
The ratio means that for every 8 fries, there is a ketchup. So if there were 16 fries, then there are 2 ketchup.
1 yard equals to 3 feet. The answer is 15 feet
Answer: A= 1,-5 b=5,-3
Step-by-step explanation: i dont have one
The cost of 1 vanilla ice cream and 1 strawberry ice cream should total to $31. Since you only bought one of each flavor, you simply have to add their unit prices.
Cost for 1 carton of strawberry ice cream + Cost for 1 carton of vanilla ice cream = Total Cost
Total Cost = s + v --> this is the general equation
Since s = 1.5 + v, the modified equation would be
Total Cost = 1.5 + v + v
Total Cost = 1.5 + 2v
Answer: 3/4 or 75%
Step-by-step explanation: