the selling price would be 60.75
Answer:
Given 99 Cal used in 1 mile run in 11 minute so (99/11)x2x60
Step-by-step explanation:
Answer: If they cost 2.50 a lb., then all you have to do is multiply 2.50*7 which is $17.50. after you get your total cost just subtract .50. So your total is $17.00
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
(a) First find the intersections of

and

:

So the area of

is given by

If you're not familiar with the error function

, then you will not be able to find an exact answer. Fortunately, I see this is a question on a calculator based exam, so you can use whatever built-in function you have on your calculator to evaluate the integral. You should get something around 0.5141.
(b) Find the intersections of the line

with

.

So the area of

is given by


which is approximately 1.546.
(c) The easiest method for finding the volume of the solid of revolution is via the disk method. Each cross-section of the solid is a circle with radius perpendicular to the x-axis, determined by the vertical distance from the curve

and the line

, or

. The area of any such circle is

times the square of its radius. Since the curve intersects the axis of revolution at

and

, the volume would be given by
Answer:
Step-by-step explanation:
Given: 39 = 0.01n
Move the decimal point on each side two places to the right: 3900 = n