1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlladinOne [14]
2 years ago
5

Feldpausch Corporation has provided the following data from its activity-based costing system: Activity Cost Pool Total Cost Tot

al Activity Assembly $1,137,36084,000 machine-hoursProcessing orders $28,4791,100 ordersInspection $97,1551,270 inspection-hours. The company makes 470 units of product W26B a year, requiring a total of 660 machine-hours, 50 orders, and 40 inspection-hours per year. The product's direct materials cost is $40.30 per unit and its direct labor cost is $42.22 per unit. The product sells for $118.00 per unit. According to the activity-based costing system, the product margin for product W26B is: A. $16,675.60B. $3,384.70C. $4,679.20D. $6,444.70
Business
2 answers:
const2013 [10]2 years ago
7 0

Answer:

The answer is B) $3384,70

Explanation:

First we need to split the 3 main cost drivers into

Machine Hours - $1137360 / 84000 = 13,54

Processing Hours - $28479 / 1100 = 25,89

Inspection Hours - $97155 / 1270 = 76,5

Now we use the actual hours for the 470 units of W26B

470 units require 660 machine hours ( 660 x 13,54 ) + 40 inspection hours ( 40 x 76,5 ) + 50 orders ( 50 x 25,89 )

The total costs excluding the materials and labor cost are = $13290,9

Now we include the material and labor costs

Material Cost = 40,30 x 470 =  $18941

Labors Costs = 42,22 x 470 =  $19843,4

Total costs = $52075,3

Product sales = 118 x 470 = $55460

The margin = $3384,70

Therefore the answer is C.) 3384,70 as proven by the calculation above.

Kamila [148]2 years ago
3 0

Answer:

Option C. $3,384.7

Explanation:

The cost pool per cost driver can be calculated as under:

Cost Pool per Cost Driver = Total Coot Pool / Respective T.Cost Driver

Here

Total cost pool                     Respective Total Cost Driver

 $1,137,360                                  84,000 Machine Hours

 $28,479                                      1,100 Orders

 $97,155                                       1,270 Inspection Hours

Now,

Assembly cost per machine hour = $1,137,360 / 84,000 = $13.54 per Machine hour

Processing cost per order =  $28,479 / 1,100 = $25.89 per Orders

Inspection cost per inspection hour = $97,155 / 1,270 = $76.5 per inspection hour

Now for 470 units W26B, total machine hours worked are 660 machine hours, 50 orders and 40 inspection hours.

So:

Total ABC per 470 units of W26B = 660 * $13.54   +  50 * $25.89 + 40 * $76.5 = $13,291 per 470 units

Total ABC per unit W26B = $13,291 / 470 = $28.27 per unit

Total Product Cost = Prime Cost per unit  + Total ABC per unit

By putting values, we have:

Prime cost per unit = $40.3 + $42.22 = $82.52

Now

Total Product cost = $28.27 + $82.52 = $110.79

Which means product margin is $7.21 per unit and total margin for the year is $3389 ($7.21 * 470 units) which is close to $3,384.7 and the difference is because of rounding figures. So the right option is C.

You might be interested in
A mobile phone manufacturing company observes that the main reason for an abrupt fall in sales volume is the unconventional desi
miskamm [114]

prescriptive method

6 0
2 years ago
In placing a tire order with Goodyear, River City Industrial Supply finds that the truck tires it is ordering have increased $37
andre [41]

Answer:

Inelastic

Explanation:

Inelastic demand is when the buyer's demand does not change as much as the price changes. When price increases by 20% and demand decreases by only 1%, demand is said to be inelastic.

Inelastic demand in economics is when people buy about the same amount, whether the price drops or rises. This situation happens with things that people must have, like gasoline and food. Drivers must purchase the same amount even when the price increases.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Read the following stock quote. How much is this stock worth?
Marianna [84]
The answer for this question would then be c. Hope it helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
True or false the texas legislature is classified as highly professional, the highest level of institutionalization.
Phantasy [73]
<span>Your question lacks some context. So, I am going to assume that you are talking about relates to America as a whole. If my assumption is right, I'd have to say that the answer is false because they are at the state level and the federal level outranks it. For instance, if Texas passes a law abolishing a minimum wage, the law on federal minimum wage still must be followed.</span>
4 0
3 years ago
Question 9 of 10
Colt1911 [192]

The correct option is OA. Selling to another company the right to make and market a product line is called spinning off.

Create a new corporation that is independent of the previous organization by spinning off something, like a company. [Firm] He saved the organization and eventually separated its textile sector into a different business.

A corporate spin-off, often referred to as a spin-out, starburst, or hive-off, is a sort of corporate activity in which a corporation "splits off" a segment as a different business or establishes a second incarnation, even if the first is still operating.

Learn more about spinning off here

brainly.com/question/15740828

#SPJ9

6 0
1 year ago
Other questions:
  • If I currently sell 10,000 units, and my use of Formula 1 indicates that I will need to sell 500 additional units to justify my
    7·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!! - (see attachment )<br>Principles of account question
    5·1 answer
  • How do current events impact market performance and how does this influence policy decisions?
    8·1 answer
  • Some people argue that cover letters are the most important job search document you create. Do you agree or disagree with this s
    13·2 answers
  • How might the telemarketer’s job be redesigned so that employees are more satisfied and challenged by their work? Is telemarketi
    7·1 answer
  • On March​ 1, Year​ 1, LuxWear Inc. had beginning inventory and​ purchases, at​ cost, of​ $50,000 and​ $20,000, respectively. The
    14·1 answer
  • Which NIMS Management Characteristic may include gathering, analyzing, and assessing weather service data from technical special
    10·1 answer
  • I need help with this, I am super confused. <br><br> Giving Away extra points for this.
    15·1 answer
  • Marigold Corp. purchased machinery for $1232000 on January 1, 2017. Straight-line depreciation has been recorded based on a $860
    11·1 answer
  • Which trend has the world bank seen in its study of poverty in low-income nations?.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!