Answer:
B. Quadrilateral
Step-by-step explanation:
Just took the test
I only found b I’m still working on a anyways.
Answer:
339
Explain: 339+39= 378 you can divide 378 by 9 which is 42, 42 subtracted by 3 is 39
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
You can find the remainder right away by simply plugging in

. The polynomial remainder theorem guarantees that the value of

is the remainder upon dividing

by

, but I digress...
Synthetic division yields
3 | 2 -11 18 -15
. | 6 -15 9
- - - - - - - - - - - - - - - - -
. | 2 -5 3 -6
which translates to

(and note that

, as expected)