1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ira Lisetskai [31]
3 years ago
5

Please help me!! i don't understand

Mathematics
1 answer:
KonstantinChe [14]3 years ago
6 0
132 degrees is the answer
You might be interested in
Find the surface area of each figure. Round to the nearest tenth if necessary.​
Andre45 [30]

Answer:

365.7 km²

<em>hopefully this answer can help you to answer the next question.</em>

4 0
3 years ago
The average cost of 3 books 3:2:5 is $50. How much does each book cost?
Nina [5.8K]

Step-by-step explanation:

We have to find what one share is

we have 3 shares + 2 shares + 5 shares

so he have a total of 10 shares

next, we divide 50 by total shares to get what one share is

50 ÷ 10 = 5

5 is one share

fins what each is

for 3

3 shares so 3 fives

3 × 5 = 15

for 2

2 shares so 2 fives

2 × 5 = 10

and for 5

can you work it out and leave in the comments i will say if it is correct

3 0
3 years ago
2x-1/3=5 what are the solutions
asambeis [7]
Solution is (2.667,0) but x=2.667

6 0
3 years ago
A triangle is graphed on a coordinate plane, with a vertex located at a point represented by (x,y).
Sophie [7]
The value of a is between 0 and 1.
4 0
3 years ago
What is the greatest common<br>factor of the terms...​
Vika [28.1K]

Answer:

c.) 4x^2y

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. Last summer, Jon's family found 152 shells at the beach. This summer they were
    12·2 answers
  • In sugar beet, there is 21% of sugar. How much sugar beet do you need in order to get 7,413 tons of sugar?
    13·2 answers
  • What is the value of n
    6·1 answer
  • Find the difference. (4x 2 - 6x + 8) - (3x 2 - 6x + 2) x2 + 6 7x2 - 12x - 6 x2 + 12x + 6 x2 - 12x - 6
    9·1 answer
  • Deacon wants to order DVDs. Each DVD costs $12.95, and he must pay a shipping and handling fee of $4.95 for the entire order. De
    11·2 answers
  • Write the number 0.00003489 in the form a x 10k
    7·2 answers
  • Point and slope of the equation y - 8 = 4(x + 3)?
    6·2 answers
  • a local newspaper story reports that 8% of the 7968 students at the college work full time, how many students work full time
    12·1 answer
  • (3x)2 – 7y2, when x = 3 and y = 2
    9·2 answers
  • Last Q and A challenge. POINTS ARE Given​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!