1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ira Lisetskai [31]
2 years ago
5

Please help me!! i don't understand

Mathematics
1 answer:
KonstantinChe [14]2 years ago
6 0
132 degrees is the answer
You might be interested in
For 20 points, 5 stars, and a thanks, can some one answer these 5 questions about percent increase and decrease?
Galina-37 [17]

Answer:

380; 5% increase is 399

39; 33% decrease 26.13

48; 15% increase 55.2

3,000; 325% increase 12,750

160; 20% decrease 128

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What you get if you answer this! Brainly, 20 points, thanks thats all please answer it
Maslowich

Answer:

h = 8

Let the unknown number be h for height

V = LWH

984 = 20.5 x 6 x h

984 = 20.5 x 6h

984 = 123h

984 ÷ 123h

= 8

8 0
3 years ago
PLZ HELP (will give brainlest) i think thats how u spell it idk
timama [110]

Answer:

Y are you making us do the test question you should have been payin attention in class

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find the error with this proof and explain how it mat be corrected in order to clearly prove the equation.
enyata [817]

Answer:

Step-by-step explanation:

It is true that for any given odd integer, square of that integer will also be odd.

i.e if m is and odd integer then m^{2} is also odd.

In the given proof the expansion for (2k + 1)^{2} is incorrect.

By definition we know,

(a+b)^{2} = a^{2} + b^{2} + 2ab

∴ (2k + 1)^{2} = (2k)^{2} + 1^{2} + 2(2k)(1)\\(2k + 1)^{2} = 4k^{2} + 1 + 4k

Now, we know 4k^{2} and 4k will be even values

∴4k^{2} + 1 + 4k will be odd

hence (2k + 1)^{2} will be odd, which means m^{2} will be odd.

7 0
3 years ago
A box of 14 raisins cost $2.94 while a box of 12 sunflower seed bags cost $2.40.
irga5000 [103]

Answer:

the sunflower seeds are a better deal when comparing unit price. The real question is why are we comparing raisins to sunflower seeds?

Step-by-step explanation:

14 raisins costs $2.94

This is $0.21 per raisin.

12 sunflower seed bags costs $2.40

That's $0.20 per bag.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Use visual clues to decide which plot has the highest
    10·2 answers
  • 3 Lana will sew 2 blankets for each of her grandchildren.
    14·1 answer
  • Btw, I'm new here. What is the constant term in the expression 6x3y + 8x2 + 5x + 7? (Input a numeric value only.)
    14·1 answer
  • How much times can 23 go into 13,527​
    9·2 answers
  • Central Park is a rectangular park in New York City. A map of Central Park in New York City. The measured length is 12.5 centime
    14·1 answer
  • Which function is linear?
    12·2 answers
  • Write you answer in the simplest terms
    11·1 answer
  • Solve the given equation.<br><br> w<br> −<br> 19<br> =<br> 47
    8·1 answer
  • Write two different expressions that are equal to y^20 using only combinations of y^2 and y^3.
    8·1 answer
  • Please help me with part A B and C can you write the answers and show me how you get it in a notebook please
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!