1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
3 years ago
8

Which graph represents the solution set of the equation 3y - x - 9 = 0?​

Mathematics
1 answer:
Arisa [49]3 years ago
7 0

Answer:

Linear Graph

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Definition of a parrellegram
oksano4ka [1.4K]
A parallelogram is a four-sided figure with opposite sides parallel.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
110% of 90 is what?????????????????????????????
QveST [7]
110% of 90 is 99, 1.1*90=99
6 0
3 years ago
Martha made a purchase for $70.20 including 8% sales tax.<br> What was the total before tax?
Oduvanchick [21]

Answer:

64.58

Step-by-step explanation:

100%-8%=92%

70.20*92%=64.58

3 0
2 years ago
PLEASE HELP ME WITH THIS MATHS QUESTIONS!!!<br> WILL GIVE BRAINLIEST!!!
vampirchik [111]

Answer:

a) y = (x+2)/3

b) 5

Step-by-step explanation:

f^-1(x) means "f inverse of x". To find the inverse, we simply:

a ) f(x) = 3x -2

    y = 3x - 2 --> because f(x) is the same thing as y

    x = 3y - 2 --> to find the inverse, we simply just switch x and y

    x + 2 = 3y

    y = (x+2)/3

b) f^-1(13)

   f^-1(13) = [((13) + 2)/3]

   f^-1(13) = (15)/3

   f^-1(13) = 5

3 0
3 years ago
The cost for 3.25 pounds of coffee beans is $19.14. What is the cost of 1 pound of coffee beans
Soloha48 [4]
To find the cost of 1 pound, we need to divide $19.14 by 3.25 pounds. 19.14/3.25= 5.88923076923. We can round this to the nearest hundredths to make $5.89. So, the cost of 1 pound of coffee beans is $5.89. Hope this helped!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate 3w+(8-v)t if w=4, v=5, and t=2<br><br> Please help!!!!
    11·2 answers
  • Mom baked 200 cookies dad baked 200 what was the total amount of cookies they both made
    13·2 answers
  • If one set of 16 ping-pong balls cost $8, how much will 320 ping-pong balls cost???
    12·1 answer
  • What is the factorization of the
    5·2 answers
  • A company has 7 male and 9 female employees, and needs to nominate 2 men and 2 women for the company bowling team. How many diff
    9·1 answer
  • Find the value of z and<br> simplify completely.
    10·1 answer
  • Can y’all help me Solve for q
    7·1 answer
  • D.
    14·1 answer
  • (-4/5) (15/8) (7/3) (-1)
    13·1 answer
  • 25 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 help assap
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!