1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
2 years ago
12

Randy bought 6 candy bars for $7.20. What is the cost per candy bar? PLS HELP FAST IT IS WORTH 45 POINTS AND MY GRADE

Mathematics
1 answer:
algol132 years ago
4 0

Answer:

$1.20 per candy bar

Step-by-step explanation:

7.2 ÷ 6 = 1.2

You might be interested in
PLEASE HELP The coefficients of the first four terms in the expansion of (a + b) ^5 are a) 1, 3, 5, 7 b) 1, 4, 6, 4 c) 1, 2, 3,
xeze [42]

Answer:

D is the correct answer

Step-by-step explanation:

Fifth row of Pascal pyramid is 1 , 5, 10, 10, 5 , 1

The expansion should always have n + 1 number of terms

Where n is the power

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sandra wants 1/6 of the fruit in her fruit baskets to be bananas. If the greatest number of fruit that will fit in each basket i
irina [24]
If the total capacity of the basket is 24 to find 1/6 you divide 24 by 6 and get 4. 4 is equal to 1/6 of 24 which means Sandra can only bring 4 bananas.
7 0
3 years ago
Please help me out :/
tensa zangetsu [6.8K]
Add up all of your X’s!! then Try and add up all of the degrees I think. Check me if i’m wrong !
7 0
3 years ago
Sarah buys a new car for $26,500 and pays 3% down payment the terms of her loan 4.5% apr over 4 years. How much is her monthly p
Ber [7]

Answer:

i guess it's will be C

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
The ratio of girls to boys in a a gardening club was 6:2 there were 16 boy how many are girls
marishachu [46]

Answer:

I don't know

Step-by-step explanation:

tdhdujdjbd

3 0
1 year ago
Other questions:
  • If the population of a town grew 21% up to 15,049. What is the population last year?
    7·1 answer
  • Jeanine bought a new pair of hiking boots on sale door 15% off the regular price. If the regular price was $115.00, how much did
    8·1 answer
  • What's 2/3 written as a fraction with a denominator of 9?
    5·1 answer
  • How do i solve this
    9·2 answers
  • (1/2)^4 Simplify<br><br> A)1/16<br> B)1/63<br> C)1/8<br> D)1/4
    7·2 answers
  • What is the area of this composite figure?
    13·1 answer
  • HELP! need the answer!
    7·1 answer
  • What can you conclude about the perpendicular sides?​
    12·2 answers
  • X/30 + X/40= 1<br> Solve for x
    8·2 answers
  • PLEASE HELP!!!<br><br><br><br> Find the unknown sizes of angles in the following figure
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!