Answer:
331.25
Step-by-step explanation:
First you want to find how much each class cost. So first you want to divide $198.75 by 15 and you will get 13.25. Once you do that you will multiply 13.25 by 25 to get 331.25. Your welcome.
Answer:19.625
Step-by-step explanation:
30 can go into 54 once because 54/30 = 1.8
For this case we must find the product of the following expressions:
We must apply distributive property, that is, multiply each term:
We must bear in mind that:


If we multiply
we would obtain the same result according to the commutative property of the multiplication:

Answer:
