Answer:
The average is exactly 26,375 gallons of gas per hour.
How I found this is buy subtracting each numbers like 422,000 - 369,250 = 52,750. 369,250 - 316,500 = 52, 750 and so on. They all ended up being 52,750, but then I realized that they are all 2 hours apart and the question asks of gallons of gas per 1 hour so then I divided 52,750 in half and got my final answer, 26,375.
Step-by-step explanation:
This is how much gas the jet uses per 1 hour
my question doesn't ask me to create a linear model but it asks for gasoline per hour, and it's just like this question with the same graph so if you have the same as me this is the answer.
S1=$70/20gal=$3.50 per gallon
s2=$33.50/(50/4)gal=$2.68 per gallon
s3=$48.75/(15+8)gal=$2.12 per gallon
So supplier #3 has the best deal.
Here you go!! Hope it helps !!
Given:
The width of a rectangle is x centimeters and its length is (x+ 2) cm.
To find:
The expression for the perimeter of the rectangle.
Solution:
We know that, perimeter of a rectangle is

We have,
Width = x cm
Length = (x+2) cm
Putting these values in the above formula, we get




Therefore, the required expression for the perimeter of the rectangle is (4x+4) cm.
Answer:
Thank you, Also that is really cool
Step-by-step explanation: