1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LuckyWell [14K]
3 years ago
11

You bought a binder for $5 and four notebooks. You spent a total of $17. How much did each notebook cost?

Mathematics
2 answers:
Alenkasestr [34]3 years ago
4 0

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

17 - 5 = 12 divided by 4 = 3

vovikov84 [41]3 years ago
3 0

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

17 - 5 = 12

12/4 = 3

You might be interested in
Nevermind, the question has been solved.
san4es73 [151]

okay.... I guess??? lol

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph of y = cosine (x + pi/2) is the graph of the y = cos(x) shifted in which direction?
kap26 [50]

Answer:

pi/2 units to the left

Step-by-step explanation:

Kono Dio Da!!!!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Part C What conclusion can you draw from this? To determine whether they used the same number of tiles, set the two expressions
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

We can conclude that someone used more tiles then the other because both equations are not equal.

Step-by-step explanation:

If you try to solve it both equations will not be shown as equal.

4 0
3 years ago
A teacher gives a test with questions that fall into 3 levels of difficulty (easy, moderate, and hard).
Tpy6a [65]
When a teacher gives a test with questions that fall into 3 levels of difficulty (easy, moderate, and hard) The scoring method that would best allow her to identify the students who need help is: 
B. weight each question by its difficulty: 1 for easy, 2 for moderate, and 3 for hard.
4 0
3 years ago
Jan estimates that approximately 575 drops fill a 100 milliliter bottle estimate how much water her leaky faucet wastes in a yea
umka21 [38]
2742 liters approiximately

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Am adult ticket at an amusement park cost $24.95 and a child’s ticket costs $15.95. A group of 10 people paid $186.50 to enter t
    12·2 answers
  • A student attempted to generate an equivalent expression using the distributive property, as shown below:
    10·2 answers
  • How much water was used on Monday Wednesday Friday
    13·1 answer
  • First to awnser is going to be marked brainliest
    11·1 answer
  • the scale of the building plans is 1in. = 4ft. a room that is 6 inches long in the drawing is actually how many feet long?
    7·2 answers
  • If l an m are parallel. Find the value of x and y
    11·1 answer
  • Can someone please help me! I don’t understand how to do this!
    5·2 answers
  • Two cars started from a point and traveled in opposite directions; each
    6·1 answer
  • 9<br> Check:<br> 6,350<br> - 2,460
    10·1 answer
  • Please Helpppp!!!! A man has 10 more dimes than quarters. he has $2.75 how many of each coin does he have?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!