1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
2 years ago
12

Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Mathematics
2 answers:
elena-14-01-66 [18.8K]2 years ago
8 0

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

Dennis_Churaev [7]2 years ago
5 0

Answer:

$0.20 or 20 cents

Step-by-step explanation:

We know she pays $3.20 per pound, and that there are 16 ounces in a pound, so we can just divide to figure it out.

3.20 / 16 = 0.20

We can check our answer by doing the inverse of operations (multiplying)

16 x 0.20 = 3.20

So, she the price for an ounce of strawberries is $0.20 (20 cents). I hope this helps :)

You might be interested in
50 pounds equals how many kilograms
Crank
50 pounds equals 22.6796
4 0
3 years ago
Complete steps to solve x 4/7×+5/14×=39
Tpy6a [65]

Answer:

the answer is x=42

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
3. What is the mean of the data set? (look at picture for problem)
cricket20 [7]
3.) D
4.) A
Hope this helps
If you need any more math questions answered just message me
6 0
3 years ago
True or False:<br><br>cot = 1/tan
atroni [7]

Answer:

I think its true??? right... its true

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME ON NUMBER 5
Sonja [21]

Answer:

HOTDOGS

1.    $1.15

2.   $1.22

3.   $1.09

4.   $1.37

BEST BUY: TOM THUMB SELECT I THINK LOL (3)

COOKIES

1.    $7.60

2.   $6.86

3.   $4.36

4.   $4.44

BEST BUY: THIN MINTS I THINK (4)

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A student in a wildlife biology class wants to determine the abundance of a rodent species in a local nature preserve, divided i
    12·2 answers
  • 10th of a second : A. 60.34 = 60.3 B. 60.32 = 60.3 C. 60.33 = 60.3 D.
    14·1 answer
  • A ramp leads up to a building. The top of the ramp is 5 feet above the ground, and the bottom is 15 feet from the building as sh
    8·1 answer
  • A sphere has a radius of 2.1 cm. what is the volume of sphere in cm3 (use 3.14 for π? round to the nearest whole number.
    9·1 answer
  • There are 20 students on the school's student council. A special homecoming dance committee is to be formed by randomly selectin
    15·1 answer
  • Please help WILL MARK BRAINLIEST
    9·2 answers
  • Pls pls pls pls help yall pls
    13·2 answers
  • Where is 2/4 on the number line with a number line of on 3 ticks?
    12·1 answer
  • If Joanne can paint a room in 3 hours and her sister Angela can paint the same room in 4 hours, how long (in h) would it take Jo
    5·1 answer
  • Solve the equation. Check for extraneous solutions. |x - 4| = 5x + 12<br><br> x = []
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!