1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
serg [7]
3 years ago
15

Alice and Claire go apple picking. When they are done, Claire has 3 times as many apples in her basket as Alice has in hers. (No

te: All of the apples are whole.)
List 3 possibilities for the number of apples that could be in the girls' baskets.


If Claire has
apples, then Alice has 2 apples.


If Claire has
apples, then Alice has 7 apples.


If Claire has
apples, then Alice has 10 apples
​

Mathematics
1 answer:
ElenaW [278]3 years ago
5 0

Answer:

6 apples, 21 apples, 30 apples respectively

Step-by-step explanation:

Let us first start by writing <u>expressions</u> so that we can easily solve for the problems below.

Let us suppose Alice is x. In this case, Claire has 3 times Alice's apples, so 3x.

1. If Alice has 2 apples (x), then Claire has 3x

3*2=<u>6 apples</u>

Claire has 6 apples.

2. If Alice has 7 apples (x), then Claire has 3x

3*7=<u>21 apples</u>

Claire has 21 apples.

<u />

3. If Alice has 10 apples (x), then Claire has 3x

3*10=<u>30 apples</u>

Claire has 30 apples.

<em>I hope this helps! Please let me know if you have any further questions :)</em>

You might be interested in
The student council sold jars of mixed nuts at their bazaar they were given 40 empty jars. They paid $19.60 for the nuts and $11
Alex Ar [27]

Answer:

\$1.75

Step-by-step explanation:

Total amount paid for the nuts is $19.60

Total amount paid for the ribbons is $11.20

Profit made on each jar is 98¢= $0.98

Cost price of the nuts and ribbon for the 40 jars is 19.6+11.2=\$30.8

Cost price for nuts and ribbonn for one jar = \dfrac{30.8}{40}=\$0.77

Selling price is the sum of the cost price and profit.

Selling price for one jar = 0.77+0.98=\$1.75

They charged \$1.75 for each jar.

3 0
2 years ago
The lines below are parallel. If the slope of the green line is -3, what is the
julia-pushkina [17]

Answer:-3

Step-by-step explanation:

The expression is already in decimal form.

−3 slope

8 0
2 years ago
The difference of twice a number and five is three. find the number.
Feliz [49]
Let number be x

2x  -  5 =  3
        2x = 3 + 5
          x  =  8 / 2
              =  4

The number is 4

3 0
3 years ago
Which ordered pair is a solution to the system of equations?
tatyana61 [14]
2x - y = -2 . . . (1)
5x - 2y = -7 . . . (2)
From (1), y = 2x + 2 . . . (3)
Putting (3) into (2), gives:
5x - 2(2x + 2) = -7
5x - 4x - 4 = -7
x - 4 = -7
x = -7 + 4 = -3
y = 2(-3) + 2 = -6 + 2 = -4.

Therefore, the required answer is (-3, -4)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. When there is a strong positive, how do the points look?
motikmotik

When there's a strong positive, the points are: B. Close together.

<h3>Strong Positive Relationship</h3>
  • On a scatter plot, if the data points are close together along the trend line sloping upwards, it means there's a strong positive correlation.
  • Strong positive correlation means the two variables change in the same direction.

Therefore, when there's a strong positive, the points are: B. Close together.

Learn more about strong positive relationship on:

brainly.com/question/15552860

5 0
2 years ago
Other questions:
  • a group of students attend a math club half the students are boys and 4/9 of the boys have brown eyes what fraction of the group
    15·2 answers
  • In how many ways can 4 boys and 4 girls sit around a circle table if each boy sits directly between two girls? (rotations of the
    7·1 answer
  • Luis needs to run at least 150 miles in order to go with the cross country team to a summer training camp. He has forty days to
    15·2 answers
  • Which situation is best modeled with a division expression?
    7·1 answer
  • Business A c Charges $50 for a service call, plus an additional $36 per hour for labor. Business a charge is $35 for a service c
    10·1 answer
  • What faction of the girls in the class have long brown hair and green hair? 3/4 of the girls have brown hair,3/4 of the girls ha
    6·1 answer
  • Use the linear combination method to solve the system of equations. Explain each step of your solution. 2x-3y=13 4x-y=-9
    5·1 answer
  • At the bulk food store, Jerry bought 200 g of mixed nuts that cost $2.50. What is the cost of 1 g of nuts? show ur work
    13·1 answer
  • 92 divied by 20,884 long division
    8·1 answer
  • Yesterday, Gordon had 128 baseball cards. Today, he got d more. Using d, write an expression for the total number cards he has n
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!