S1=$70/20gal=$3.50 per gallon
s2=$33.50/(50/4)gal=$2.68 per gallon
s3=$48.75/(15+8)gal=$2.12 per gallon
So supplier #3 has the best deal.
One way to solve this is to use Pythagorean theorem: the square of one leg of triangle plus square of other leg of the triangle equals c the hypotenuse (longest side of triangle). You might see this as the formula a^2 + b^2 = c^2, where a and b are the legs and c is the hypotenuse.
In this case, the legs are 3√2 and the hypotenuse is h.
Using the formula:
(3√2)² + (3√2)² = h²
18 + 18 = h²
h = 6
The other way to do this is with trigonometric angles.
Remember cosine is adjacent over hypotenuse.
cos(45°) = (3√2) / h
h = (3√2) / cos(45°)
h = 6
<span>The line would first have to have a negative slope, since she is consuming the crackers, leading to fewer crackers left in the bowl every minute. Since she is eating 9 crackers every two minutes, this would be a slope of (-9/2) to describe the number left in the bowl.</span>
The answer is −3.555555555555556 but you can just put -3.55