(300 students) because each classroom has 25 students then you times that by 12 and you get 300.
Hello,
to find the total cost (c) of the colored strips we have to multiply the number of strips (n) by the cost of each color strip (99¢), that as an algebraic function is:

[¢]
Now, if we use 3 solid color strips, that means that we use 4 patterned strips, so:
Answer: c=n*99 and Cost per curtain= $7.97
9=30*25+25*53. which = 2975.
You have to split the shape into two smaller ones to make two rectangles and find the area of both and add them together.
With 12, you need to find the area of both shaped and subtract the triangle form the rectangle to get 93.5.