Answer:
1. is no
Step-by-step explanation:
.
M in this case stands for money, while d means dollars and x is the cost of the ice creams
m = d - x(2)
let me know if you have any other questions
:)
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.