I should be A hope this helps
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
Answer:
radian
Step-by-step explanation:
We know that angle for a full circle is 2![\pi](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cpi)
In the given figure shape is semicircle
hence,
angle for semicircle will be half of angle of full circle
thus, angle for given figure = half of angle for a full circle = 1/2 * 2
= ![\pi](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cpi)
Thus, answer is
radian
alternatively, we also know that angle for a straight line is 180 degrees
and 180 degrees is same as
radian.
complementary angles = 90 degrees
two angles would be BGC (35 degrees) and CGD ( 55 degrees)
35+55 = 90
Answer:
x = 2.25, y = 2.5
Step-by-step explanation:
-2x + 2y = -2 .............equ (1)
2x + 3y = 12 .............equ (2)
equ (1) + equ (2)
-2x + 2y = -2
+ 2x + 2y = 12
=> 0 + 4y = 10
=> 4y/4 = 10/4
=> y = 2½
Substitute for y in equ (2)
i. e, 2x + 3y = 12
=> 2x + 3(10/4) =12
=> 2x + 30/4 = 12
=> 2x = 12 - 30/4
=> 2x = (48 - 30)/4
=> 2x = 18/4
=> 8x = 18
=> x = 18/8
=> x = 2^2/8 or 2.25
x = 2.25, y = 2.5