1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natka813 [3]
3 years ago
7

What is the area of the real object that the scale drawing models?

Mathematics
2 answers:
VMariaS [17]3 years ago
6 0

Answer:120 square cm

Step-by-step explanation:

40 x 3

maxonik [38]3 years ago
6 0

Answer: most likely d.

You might be interested in
B) Simplify 9y - 6y + y
julsineya [31]

Answer:

The answer is 4y

Step-by-step explanation:

Simplify the expression.

Hoped this helped!

Could I perhaps get brainly?

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A tortoise is walking in the desert. It walks for 15.36
timama [110]
2.56 minutes 6 meters a minute÷ 15.36 meters =?
4 0
3 years ago
Amy and three friends launch a new website. Each of the four friends e-mails the web address to three new friends. These new fri
bogdanovich [222]
4 people email 3 more people each so 12 people are emailed, then these 12 people email 3 more people each, so 36 people are emailed. 

4 0
3 years ago
How do you get the number 24 with the numbers 2,6,4,1
elena55 [62]

Answer:

(2+6)*(4-1) = 24

(2-1)*(6*4) = 24

(2-1)*6*4 = 24

(2-1)*(4*6) = 24

(2-1)*4*6 = 24

(6+2)*(4-1) = 24

6*(2-1)*4 = 24

6*(2-1)*4 = 24

6/(2-1)*4 = 24

6/(2-1)*4 = 24

3 0
3 years ago
Five friends want to rent a go-cart track that costs $100. Each friend intends to contribute the same about.
Inessa [10]
Just divide $100 by 5. 100 divided by 5 = $20 each.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What 21 over 40 divided by <br> I’m
    9·1 answer
  • How to find the volume and surface area of a pyramid at grade 6 level
    12·1 answer
  • Solve the problem.
    6·1 answer
  • The machine bottled 8,000 bottles in 4 hours. if the rate of the machine were doubled, how long would it take the machine to bot
    14·1 answer
  • Helppppppppppppppppppppppppp
    11·2 answers
  • Which is the better buy 3 pounds for $8.31 or 5 pounds to $12.95
    6·2 answers
  • A line segment joins points P(-1, -7) and Q (7, 3) Determine the length of PQ to 1 decimal place?
    15·1 answer
  • Raul owns some shirts. The table shows the color of his shirts and the number that he owns
    13·1 answer
  • Jim invested $750 in a 3-year CD that earns 4.2% annual interest that is compounded monthly. How much will the CD be
    11·1 answer
  • Four students were asked to write a ratio equivalent to - Their answers are
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!