1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nat2105 [25]
3 years ago
10

Please help me! Easy question! Please help!

Mathematics
2 answers:
Elena L [17]3 years ago
7 0

Answer:

I am pretty sure that it's C

Step-by-step explanation:

you need to do a^2+b^2=c^2

levacccp [35]3 years ago
7 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Use a^2 + b^2 = c^2 in each case.

A.

9^2 + 12^2 = 15^2

81 + 144 = 225

225 = 225 True

Right triangle

B.

2^2 + 6^2 = (sqrt(38))^2

4 + 36 = 38

40 = 38 False

No right triangle

C.

3^2 + 9^2 = (sqrt(91))^2

9 + 81 = 91

90 = 91 False

No right triangle

You might be interested in
Which is the better deal? Question 2 options: 1 lb of apples for $2.50 3 lbs of apples for $4.25 5 lbs of apples for $7.20 10 lb
dem82 [27]
3 lbs of apples for 4.25
4 0
3 years ago
What is the value of -2.4 /1.5?<br> A -1.6<br> B. 1.6<br> C. -0.9
Digiron [165]
Answer: -1.6

-2.4 divided by 1.5 is -1.6
4 0
3 years ago
Guys can u help me asap ?? i need explaination aloong the answer
Alisiya [41]

Answer:

5225 x 5/100 = 261.25

5225 - 261.25 = 4963.75

Step-by-step explanation:

We know that % means a 100 so if they say they allowed a 5% discount then that would be 5/100.

You will take the fraction and multiple it with the original price. It will then give you the discount price, you will then need to subtract the discounted amount from the original sale price which is 5225. Then you will get your final answer.

;-)

5 0
3 years ago
Need a little help!!!
telo118 [61]
The answer is 615.44
3 0
2 years ago
The Washingtons but a studio apartment for $240,000. They pay a down payment of $60,000. What percent of the purchase price woul
Ludmilka [50]
It would be 5%. I know the answer is right I just don’t know how to explain it. Sry. But I hope this helps.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • John’s house is 12 miles away from school. He is two-thirds of the way home. How many miles has he walked? A. 8 B. 16 C. 18 D. 2
    12·2 answers
  • In this triangle cos a / cos b =
    10·2 answers
  • Part A: Explain why the x-coordinates of the points where the graphs of the equations
    12·1 answer
  • If a=bc,a=20and b=10 what is c
    11·2 answers
  • There are 197 campers at river bend camp. There are 25 more boys than girls at the camp. Each camper collects 83 pine cones. How
    7·1 answer
  • What are two consecutive even integers that has a sum of -42?
    15·1 answer
  • Mr. winter has 32 students in his class. he puts 6 student into each group. if Mr winter gives each group five pieces of chart p
    7·1 answer
  • Which equation could represent the following:
    12·1 answer
  • There are 24 boys and 16 girls in a hall, each holding coins in their hand.The mean number of coins for the children is 11, The
    6·1 answer
  • Is Y = 4 x 2 proportional?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!