1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Burka [1]
2 years ago
6

As part of a daily workout program. Participants must do lunges along the length of a pool, swim the diagonal of the pool, and t

hen jump rope the width of the pool. If this routine is to be completed 7 times, what is the total distance that the individual would jump rope? Round your solution to the nearest hundredth of a foot.
Mathematics
1 answer:
andre [41]2 years ago
3 0

Answer:

700

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Consider the two triangles. Triangles A B C and H G I are shown. Angles A C B and H I G are right angles. The length of side A C
sergey [27]

Answer:

I think it's

D. AC/GI = BC/HI

Step-by-step explanation:

Angles that are congruent don't necessarily mean they're similar. But this is what I saw that is associated with similarity with triangles.

AC and GI are corresponding sides and BC and HI are corresponding sides as well so, yeah. D.

I think.

I guess.

I don't know.

I didn't pay attention, tbh. LOL

~Pengoon~

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Work out <br>a. 5 x 1/8<br><br>b.1/7 x 6 <br><br><br>plzz help ​
yan [13]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 * 1/8=  5/8

1/7*6=  6/7

Place the whole number over 1 and multiply.

8 0
2 years ago
Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for a game controller at Electronics Plus
yKpoI14uk [10]
Would it be half of 36
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to this math problem<br> 4-3=<br> 8-9=
ivann1987 [24]

Answer:

4-3=1

8-9=-1

Step-by-step explanation:

I hope this helps

3 0
2 years ago
A group of 5 friends decides to rent a vacation house for a month. The monthly rent on the house is $2,250. If each friend pays
Gala2k [10]

Each friend pays $2250/5 = $450 per month as a shared resident.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an equation in point-slope form for each line (If possible please show work)
    7·1 answer
  • Jon is looking into a 4250 vacation package that is offered for 25% off. there's a 9% resort fee added on to the total. How much
    5·1 answer
  • PLEASE HELP PICTURE IS SHOWNNN !!!!GEOMETRY
    9·1 answer
  • You buy some dining room furniture. The table costs $599.99 and 4 chairs cost $89.59/ chair. How much is your total purchase?
    11·2 answers
  • Samuel is solving the equation 3 (x minus 1) + 4 = 2 minus (x + 3). Which equivalent equations might Samuel use? Check all that
    9·1 answer
  • Select the correct answer. Solve the equation for x in terms of c. 2/3(cx + 1/2) - 1/4 = 5/2​
    13·1 answer
  • Which scenario does not represent exponential growth?
    14·1 answer
  • A marathon runner covers 42.0 km in 3h 45m. What was the runner's average speed
    7·2 answers
  • Plz help with both questions (no link plz) 15 point and will make brainly
    7·1 answer
  • HELP HELP HELP HELP HELP<br>i need clear explanation​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!