1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ruslelena [56]
3 years ago
11

#2) Choose the graph that matches the equation below. y = 1/2x+1 A B C D

Mathematics
1 answer:
frosja888 [35]3 years ago
4 0
For questions like this search up desmos graphing and put that equation in.
You might be interested in
Complete the equation so that it represents the proportional relationship<br> shown in the table.
Bumek [7]
Answer: y= 4/3x
Explanation: the table is going up by 4/3
6 0
3 years ago
What is the radical of 8 squared
salantis [7]
The answer is 8 . 8^2 equals 64. So you multiply 8 by itself to get 64.
6 0
3 years ago
Change the subtraction problem to addition<br> 1- (-3)
Morgarella [4.7K]

Answer:

1+3

Step-by-step explanation:

Since there is two minus signs, you can turn the minus sign to addition and turn the negative sign positive. Subtracting a negative is the same as adding a positive.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lin is shopping for a couch with her dad and hears him ask the salesperson, “How much is your commission?” The salesperson says
Natali5045456 [20]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is $27.23 for the commission

Work out problem:

495×5.5%=27.225

So you round that off to 27.23

When working with a problem with percentages, you always multiple to figure out how you got your and what is your answer.

4 0
3 years ago
You bought a magazine for $7 and some candy bars for $3 each. You spent a total of $16. How
Gnoma [55]
Answer: 3, you bought 3 candy bars

explanation: If your total amount spent was $16 and you need to know the how many candy bars were bought, you would subtract $7 for the magazine from the total spent of $16. Then when you come up with 9 that’s how much money they spent on candy bars. If a candy bar is $3 each, 9 divided by 3 is 3. Which means you spent $9 for 3 candy bars.



Hope this helped :) Have a wonderful day
8 0
3 years ago
Other questions:
  • An archaeologist uses an accelerator mass spectrometer to find the age of a buried branch. At the 68\%68%68, percent confidence
    7·1 answer
  • 2x-5=7<br> Find out what x is
    5·2 answers
  • The area of a rectangle is 72cm2 the Length of the rectangle is 6cm longer than the width
    5·2 answers
  • Steven wants to buy a $500 bicycle Steven has no money saved but will be able to deposit $45 into a savings account when he rece
    10·2 answers
  • Umm how do I solve this
    8·2 answers
  • What are the requirements for chemical labels?
    8·2 answers
  • Please Help ! File is attached
    7·1 answer
  • The playing surfaces of two foosball tables are similar. The ratio of the corresponding side lengths is 10 : 7. What is the rati
    5·1 answer
  • 2. The value of x + x(x^x) when x = 2 is:
    7·2 answers
  • QuestionFind the unit rate.$9.60 for 4 poundsThe unit rate is $per pound
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!