1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dima020 [189]
3 years ago
10

Factor out the GFC from of the terms of the polynomial 2x^3-5x^2+25

Mathematics
1 answer:
krok68 [10]3 years ago
8 0

Answer: 2 x 3 - 5 x 2 + 25

Step-by-step explanation: Remove the up arrow and put a space after each letter and numbers so it makes more sense.

You might be interested in
What is the solution to the inequality 14y−14≥14?
makkiz [27]
14y > 0 is the answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the equation of the line that passes through the following two points: (3, -7) and (7, 2)
Wittaler [7]

Answer:

y=\frac{9}{4}x-\frac{55}{4}

Step-by-step explanation:

Slope-intercept form: y = mx + b

Slope formula: \frac{y2-y1}{x2-x1}

Given points: (3, -7), (7, 2)

(3, -7) = (x1, y1)

(7, 2) = (x2, y2)

To write the equation in slope-intercept form, we need to find the slope(m) and the y-intercept(b) of the equation.

First, let's find the slope. To do this, input the given points into the slope formula:

\frac{2-(-7)}{7-3}

Simplify:

2 - (-7) = 2 + 7 = 9

7 - 3 = 4

\frac{9}{4}

The slope is \frac{9}{4}.

To find the y-intercept, input the slope and one of the given points(in this example I'll use point (7, 2)) into the equation and solve for b:

2=\frac{9}{4}(7)+b

2=\frac{63}{4}+b

-\frac{55}{4} =b

The y-intercept is -\frac{55}{4}.

Now that we know the slope and the y-intercept, we can write the equation:

y=\frac{9}{4}x-\frac{55}{4}

6 0
3 years ago
Rhonda had $300 to buy supplies for the animal shelter. She bought 8 bags of dog food and 11 leashes. Each bag of food cost $25.
Readme [11.4K]

Answer:

47.33

Step-by-step explanation:

Hey there! I'm happy to help!

We have 8 bags of dog food and each costs $25.19

8(25.19)=201.52

And we have 11 leashes each costing $4.65.

11(4.65)=51.15

We add these totals up.

201.52+51.15=252.67

We subtract this from 300 to see how much is left.

300-252.67=47.33

Rhonda had $47.33 left after her purchases.

Have a wonderful day! :D

3 0
3 years ago
adam wants to compare the fractions 3/12,1/6, and 1/3.he wants to order them from least to greatest and rewrite them so they all
Digiron [165]
3/12 ; 1/6 ; 1/3

Adam must first get the least common multiple of each denominator.

12 : 12, 24, 36
  6 :  6, 12, 18
  3 :  3, 6, 9, 12

12 is the least common denominator. 

We, then, multiply each denominator by a number that will produce 12.

12 x 1 = 12
6 x 2 = 12
3 x 4 = 12

Each number multiplied to the denominator must be the number used to multiply each numerator.

3/12 * 1/1 = 3/12
1/6 * 2/2 =   2/12
1/3 * 4/4 =   4/12

Since they now share a common denominator, the numerator will become the basis of the fraction's value. The greater the numerator, the greater the fraction's value.

Fractions in order from least to greatest = 2/12 ; 3/12 ; 4/12

Substitute each fraction with its original fraction:
2/12 ⇒ 1/6   : least

3/12 ⇒ 3/12 : middle
4/12 ⇒ 1/3   : greatest
7 0
3 years ago
Type the price per unit in blanks a and b, and choose the best buy. Tomato juice, 48 oz. can for $2.49 would = cents per oz. Tom
Sphinxa [80]
For this case we have two options:
 Option A:
 Tomato juice, 48 oz. can for $ 2.49.
 The unit price is:
 (2.49) / (48) = 0.05 cents per oz.
 Option B:
 Tomato juice, 6-pack of 10 oz. cans for $ 3.99.
 The unit price is:
 (3.99) / (6 * 10) = 0.07 cents per oz.
 Answer:
 
The best buy would be:
 
Tomato juice, 48 oz. can for $ 2.49.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ireland has a 23% VAT (value-added tax, similar to a sales tax). How much will the VAT be on a purchase of a €250 item?
    11·1 answer
  • I need help with 27.<br><br> Please provide an explanation.
    14·1 answer
  • Luis has $20.He buys 4 cans of tennis balls and gets $8 back as change .How much did one can of tennis balls cost?
    12·2 answers
  • A cow gave 8 1 2 liters of milk in the morning, 3 5 liters less than this at the noon milking, and 6 3 10 liters in the evening.
    12·1 answer
  • What is the result when the number 67 is decreased by 9.5%
    8·2 answers
  • what it the better value for the money, $8.99 for a package of 8 cold remedy capsules or $2.25 for 2 capsules​
    8·1 answer
  • Can i get some help with #5 and below thankyou
    13·1 answer
  • Lee watches TV for 2 hours per day. During that time, the TV consumes 250 watts per hour. Electricity costs (10 cents)/(1 kilowa
    11·1 answer
  • I really don’t get this , it’s graphing linear inequalities
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ME I WILL GIVE BRAINLIEST FOR THE RIGHT ANSWER
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!