Answer:
depreciation rate per unit $0.34
Explanation:
To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:
depreciable amount:
$41,000 - $3,600 = $ 37,400
depreciation rate:
$37,400 / 110,000 units = $0.34
Answer:
I think the answer is B. If It's correct please give the brainliest award.
A. You have already paid taxes on the money, so it will grow tax free.
Answer:
a. amount of the other good that must be given up.
Explanation:
The mix of two goods or services can be accomplished in the frontier of production possibilities when all available resources and technologies are fully efficient and used. This indicates a mix of the two resources to a maximum.
As we know that, the opportunity cost refers to the cost in which the best alternative is chosen among the available ones which can generate a better return so the one goods are considered while another cost is given up.
Answer:
Life income with certain period annuity
Explanation:
This type of policy guarantees a certain amount of money during the remaining life of the insured. It also guarantees that during a minimum specified time, the certain period, the payments will be carried out even if the insured dies. In this case the benefits will be paid to his/her beneficiary. The insured determines the certain period when choosing the life insurance plan, and the certain period can vary from 5 to 30 years.