1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
2 years ago
15

Which fraction is greater 7 out of 11 or eight out of 11

Mathematics
2 answers:
Ahat [919]2 years ago
5 0

Answer:

8 out of 11

Step-by-step explanation:

Grace [21]2 years ago
3 0
8 out of 11 is greater because the denominators are the same and 8 is greater than 7
You might be interested in
Mia has earned $43.94 in tokens playing games at the amusement center. The store in the amusement center has the following toys
Snowcat [4.5K]

Step-by-step explanation:

All need to buy all the type of toys in the store

7 0
3 years ago
A line parallel to the graph of 3x+2y=6 and contains the point (6,-3)
FromTheMoon [43]
The Equation of the Line that Passes through (4, 2) and is Parallel to 3x – 2y = –6 is 3x – 2y = 8
5 0
2 years ago
DO U WANT TO GET BRAINLYEST
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

114 cm2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Evaluate the expression (x^5)^3(16x^8)^1/2
Contact [7]

Answer:

8x^23 i think

3 0
2 years ago
Raul can read 12 pages in half an hour​
zepelin [54]

Answer:

that's good12 pages=1hour 6 pages= 30 min

7 0
2 years ago
Other questions:
  • For what values of a are the following expressions true?<br><br><br> |a+5|=−5−a<br><br> plz help
    7·2 answers
  • Two angles of a triange measure 50 and 20
    8·2 answers
  • Laura tiene una tarifa de telefono en la que paga solo por el tiempo que dura cada llamada .Si un minuto cuesta o,16€ ysu ultima
    9·1 answer
  • PLZ HELP ME!!!!! AND NO LINKS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60 find the unit price
    9·1 answer
  • Question 2
    12·1 answer
  • N(p)=4 means that there a four elements in a set P. Given:
    12·1 answer
  • A salesperson at a jewelry store earns 3​% commission each week. Last​ week, Heidi sold $450 worth of jewelry. How much did she
    5·2 answers
  • Hallar la ecuación de la recta que pasa por el punto (−4; −1) y su raíz es -3
    9·1 answer
  • Which table represents a function? A 2-column table with 4 rows. The first column is labeled x with entries negative 3, 0, negat
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!