1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sineoko [7]
3 years ago
7

Elsie bought a video game for $85. If the store charges 170% of its cost for the game, how much is the store's profit? *Hint: On

ce you find the store's cost, you must subtract that from the price to find the profit (how much the store makes)
Mathematics
1 answer:
nikklg [1K]3 years ago
7 0

Answer:

$ 59.5

Step-by-step explanation:

Calculation for how much is the store's profit

First step is to calculate the store's cost

Store's cost= 170/100 * $85

Store's cost =$144.5

Now let calculate the store's profit

Store'sProfit=$144.5-$85

Store's Profit=$ 59.5

Therefore the store's profit will be $59.5

You might be interested in
Each Saturday the gym holds 45 minute yoga classes. The weekday yoga classes last 30 minutes. The number of weekday classes vari
yanalaym [24]

For this case we have that the total minutes spent in yoga classes last week was 165.

Subtracting the 45 minutes of the Saturday day we have:

165-45 = 120

Those 120 minutes were distributed in the weekly yoga classes

where each lasted 30 minutes.

\frac {120} {30} = 4

So, 4 week yoga classes were held

ANswer:

4 week yoga classes were held

6 0
3 years ago
A mobile auto-detailing company pays you $12.75 an hour. Last summer you worked 35.25 hours a week. What was your total straight
masya89 [10]

multiply the hourly rate by number of hours worked

12.75 x 35.25 = 449.44 per week

449.44 x 2 = 898.88 for two weeks

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Patient A receives 3 times the amount of certain medicine as Patient B. The two doses add to 200 milligrams. What amount of the
4vir4ik [10]
Patient A - 150 mg
Patient B - 50 mg
I hope this helps :)
7 0
3 years ago
4.) Trina earns $28.50 tutoring for 3 hours. How much would Trina earn tutoring for 2 hours?​
Dafna11 [192]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

First, find the unit rate. (How much she makes in 1 hour.)

28.50/3 is 9.5

Now it asks for how much she will make in 2 hours.

9.5 x 2 is

19.

6 0
3 years ago
11 less than 7 times a number is 5 more than 6 times the number. find the number.
kolezko [41]

Let's translate the words into expressions:

11 less than 7 times a number is 7x-11

5 more than 6 times the number is 6x+5

So we have the equation

7x-11 = 6x+5

Subtract 6x from both sides:

x - 11 = 5

Add 11 to both sides:

x=16

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sam exercised by stretching and jogging 5 days last week. • He stretched for a total of 25 minutes during the week. • He jogged
    7·1 answer
  • Which angle measures are correct? Select three options. mAngle2 = 125° mAngle3 = 55° mAngle8= 55° mAngle12 = 100° mAngle14 = 100
    12·1 answer
  • A cruise boat travels 48 miles Downstream in 2 hours and returns Upstream in 3 hours. Find the speed of the boat in still water
    5·1 answer
  • The measure of angle DBE is (0.1x - 22) and the measure of angle CBE is (0.3x - 54). Find the value of x.
    5·1 answer
  • An adult brain is about 140 mm wide and divided into two sections (called "hemispheres" although the brain is not truly spherica
    8·1 answer
  • Factor of <br> −21x^2+2x+8
    12·1 answer
  • Is the function y= sin(x)/x even, odd or neither
    8·2 answers
  • The inverse of f(x) is a function. true or false
    7·2 answers
  • Find the sum<br><br> (-14.2b - 97.35) + (6.76d - 118.7 – 3.4d)
    14·1 answer
  • Which of the following represents the set in words X|x
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!