Oooh fun!
Alright,
formula for a sphere is (4

r^3)3
4*pi*6^3=2714.34/3
904.78
Now you can do this 2 ways. First is that a cone is 1/3 of a sphere with the same radius so just take 904.78 and multiply it by 1/3 and then by 2 to get 2/3 of it or do this.
cone~ (6^2*pi*10)/3
376.99
and subtract
<span>904.78-376.99=527.79
</span>
<span>527.79^3 greater. Check my math. I could be wrong.</span>
Answer:
They were very angry about her helping the colonists.
Step-by-step explanation:
Answer:
D. 3
Step-by-step explanation:
For g(x) = |x|, we seem to have ...
f(x) = 3|x| = 3g(x) = a·g(x)
The value of 'a' is 3.
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.