1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
3 years ago
6

A 36 ounce box of cereal costs $3.50. Find the unit price.

Mathematics
2 answers:
Tanya [424]3 years ago
7 0

Answer:

Approximately $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

Hi! :) I'm assuming this problem is asking for the price per ounce? If not, I apologize.

So, in order to determine the price of cereal per ounce we would simply divide $3.50 by 36 to find the cost per ounce.

$3.50 / 36 = approximately $0.09722222 which we can round up to $0.10.

Hope this helps!

inn [45]3 years ago
6 0

$0.0972

I think.

Um this is to make it long enough to post. lol

You might be interested in
A van has room for 6students and 2teachers . How many vans are needed for a total of 48students and 16 teachers?
Juliette [100K]
8 vans are need for all to go
7 0
3 years ago
Use the given information to determine if TU ||QS.<br> Answer with a simple yes or no.
AfilCa [17]

Answer:

I would pick no, because when u do the math

8 0
3 years ago
The following are scores for students in Ms. Kennedy's math class.What is the range of the scores?
Eddi Din [679]

Answer:

The answer will be D. 181

Step-by-step explanation:

603 - 422 = 181

<em>Please mark me as the brainliest.</em>

3 0
2 years ago
What two numbers have a product of -40 and a sum of -3?
lord [1]
-8 and 5: -8 x 5 = -40; -8 + 5 = -3
5 0
3 years ago
Find the area<br><br> Pls help me<br> Show/explain how to solve ty.
rjkz [21]

Answer:

area = 10 units ^2

Step-by-step explanation:

rectangular area = 2x2 = 4

left side triangle area = 2x2x0.5 = 2

right side triangle area = 4x2x0.5 = 4

4+2+4 = 10

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Are my answers correct? Precalculus!!
    5·1 answer
  • Could you please help me? -0.7-(-2.5)=
    10·1 answer
  • F={y | y is an integer and y greater than or equal to 2}
    9·1 answer
  • What are the coordinates of the point labeled C in the graph?
    8·2 answers
  • A store had 88 diet sodas.The ratio of diet sodas to regular sodas was 8:4.How many regular sodas were there?
    11·1 answer
  • (5x-12)+(3x+30)+(48)
    13·1 answer
  • If f(x)=2x^3+4x^2, find f(-3)
    10·1 answer
  • I will give Brainliest!! Please answer the question by simplifying!! Thanks so much and stay safe!!
    6·1 answer
  • Tell me the Characteristics of a Reflection
    13·2 answers
  • Simplify: startroot startfraction 25 over 441 endfraction endroot the prime factorization of 25 is . the prime factorization of
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!