A 36 ounce box of cereal costs $3.50. Find the unit price.
2 answers:
Answer:
Approximately $0.10 per ounce
Step-by-step explanation:
Hi! :) I'm assuming this problem is asking for the price per ounce? If not, I apologize.
So, in order to determine the price of cereal per ounce we would simply divide $3.50 by 36 to find the cost per ounce.
$3.50 / 36 = approximately $0.09722222 which we can round up to $0.10.
Hope this helps!
$0.0972
I think.
Um this is to make it long enough to post. lol
You might be interested in
800 is linear and 500 is exponential
Answer: 12
Step-by-step explanation: Since 11 is ruled out, answer is 12 people
Answer:
eh just to be honest it would be b for a 11 year old doing 7 to college stuff
Step-by-step explanation:
The answer is a scalene triangle because all its sides and angles are unequal
is there any answers or no?