1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
2 years ago
6

A 36 ounce box of cereal costs $3.50. Find the unit price.

Mathematics
2 answers:
Tanya [424]2 years ago
7 0

Answer:

Approximately $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

Hi! :) I'm assuming this problem is asking for the price per ounce? If not, I apologize.

So, in order to determine the price of cereal per ounce we would simply divide $3.50 by 36 to find the cost per ounce.

$3.50 / 36 = approximately $0.09722222 which we can round up to $0.10.

Hope this helps!

inn [45]2 years ago
6 0

$0.0972

I think.

Um this is to make it long enough to post. lol

You might be interested in
The solutions of x^2=16x-28 are
Shalnov [3]

Answer:

the solutions of x^2=16x-28 are

2) 2 and 14

4 0
3 years ago
Using the numbers 1,2,3,4,5,6,7,8,9 use four to make it equal 19 you may only use these numbers once! Thank you! Example: 5+3+7+
irga5000 [103]
9+1+4+5=19
9+2+3+5=19
8+4+2+5=19

Here you go
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the center of the equation 4x2 + y2 + 8%-5= 0.<br> O (-1,0)<br> (1,0)<br> (2.0)
balu736 [363]
Vertex: 0,4.92
focus: 0,4.8575
axis of symmetry: x = 0
directrix: y = 4.9825
3 0
3 years ago
Please help me I am stressed it is ratio tables
Oduvanchick [21]

Answer:

1.

1/2/3/4/5/32

3/6/9/12/15/96

2.

1/2/3/4/5/12

8/16/24/32/96

3.

2/4/6/8/10/12

3/6/9/12/15/18

Step-by-step explanation:

ratios are basically in "#:#" form. then put that in a table. remember that for each one of one thing, it is equivalent to another thing. it might be easy to count it. good luck

5 0
2 years ago
Two number cubes are rolled.
Olegator [25]
Cubes have 6 numbers
3 odd, 3 even

probablity=desiredoutcome/totalpossibleoutcomes
there are 6 total desired outcomes (3 on each cube)
total possible, there are 6*6 or 36 total possible outcomes
so 6/36 or 1/6 chance
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If sin 30° = 1/2 then which statement is true
    12·1 answer
  • North Carolina: 79.6 years
    15·1 answer
  • Need help with an equation!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • Help me solve these equations
    9·2 answers
  • Solve 7|3f + 4| = 91 for f. A. –29 or 312⁄3 B. 3 or –17⁄3 C. –3 or 17⁄3 D. –312⁄3 or 29
    9·1 answer
  • Give the length of the line segments in the requested units.
    10·1 answer
  • 24 students in Jamall's class wearing tennis shoes there are 30 students in his class Jamall says that 70% of his class is weari
    15·2 answers
  • Jared uses 24 tiles to cover the top of his desk of the 24 tiles 3/8 are blue how many of the tiles are blue
    9·2 answers
  • olivia's passcode has 4 digit The second digit to the left is 3 times the first (left most) digit tHe number formed by the last
    10·2 answers
  • The ratio of the areas of two similar
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!