Answer: $8.60
Step-by-step explanation:
Let the price of a bread = x
Let the price of a tarts = x - 1
If 3 times the price of a loaf of bread is $29.5 more than half of the price of a box of tarts. This can be represented as:
3 × x = 1/2 × (1 - x) + 29.5
3x = 0.5 - 0.5x + 29.5
3x + 0.5x = 29.5 + 0.5
3.5x = 30
x = 30/3.5
x = 8.6
Answer:
51 inches (or 4 feet 2 inches)
Step-by-step explanation:
if she was 44 inches at the start of second grade, grew 4 inches through second, then grew 3 more inches through third grade, she would be 51 inches (Or 4 feet 2 inches)
Since they are asking you who swam the fastest not the longest etc but the fastest. So the answer would be tawni. I believe this because they never said who swam more BUT JUST THE FASTEST PERIOD! Sorry, i went too far. Hope this helps! :)
I believe the answer is D :)
She earns $9/hour. If you add up 2.5 and 4.5, you would get 7. Now you just need to divide. 54/7=9.