Answer:
x=-4
Step-by-step explanation:
Cross multiply to get:
3x=4(x+1)
3x=4(x+1)
3x=4x+4
x=-4
Divide the price by the quantity:
Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each
Oranges = 2.56/8 = 0.32 each
Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each
Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each
Oranges have the lowest price each so are the best buy.
Answer:
Step-by-step explanation:
y + 4 = -8(x - 2)
I dont know the statements that u have but maybe I can guess one...or two
slope = -8
points used were : (2,-4)
y + 4 = -8(x - 2)
y + 4 = -8x + 16
y = -8x + 16 - 4
y = -8x + 12 ............slope intercept form
8x + y = 12 .......standard form
x intercept = (3/2,0)
y intercept = (0,12)
any of that answer ur question ?
(x^2+1)(x+2)(x −2)
*ps the ^ means it’s a exponent
Hope I helped <3 sorry if I was wrong :(
Bro the answer to that is 5