1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
2 years ago
15

Ms.Schwafaty buys 5 books that each cost the same amount and a magazine all for $75.99. The magazine costs $5.99. How much does

each book cost?
Mathematics
2 answers:
emmainna [20.7K]2 years ago
8 0
5x + 5.99 = 75.99
5x = 70
x= 14

Each book cost $14
nekit [7.7K]2 years ago
6 0
The answer will end up being $14
You might be interested in
Graph x = -2<br> Kfkdjfjdjdjf<br> Ifidjfjdjjfjfj
Darya [45]

Answer:

This is a vertical line, that passes through x=-2

Step-by-step explanation:

This is a vertical line, x=-2 means that no matter what value has 'y' the variable 'x' will be -2.

Watch the attached picture

5 0
3 years ago
Can someone answer the highlighted question!!! PLEASE
g100num [7]

The equation in slope intercept form is:

y=-3x+9

A line parallel to this would have the same slope, which means our line that passes through the point (0,-4) has a slope of -3. We now have to plug in 0 as our x and -4 as our y in y=-3x+b so:

-4=0x+b \implies \\ -4=b

Our equation is then y=-3x-b

3 0
3 years ago
Philip’s rectangular deck is 5 yards wide. The ratio of the width to the length is 4 to 5. What is the approximate length of Phi
VladimirAG [237]

Answer:

12 feet

Step-by-step explanation:

just convert 4 yards into feet

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know what the answer is
Natali5045456 [20]

Answer:

cheating in entrance

Step-by-step explanation:

circumference: 14π

area: 49π

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose you invest $7500 at an annual interest rate of 4.2% compounded continuously. How much will you have in the account after
tatyana61 [14]
<span>Interest=principle x rate x time (in years)
so putting values so
Interest=7500 (.042)(2)
 so
 Interest=630 7500+630=8130
 Interest=500 (.071)(4)
Interest=142 500+142=64
hope it helps</span>
6 0
2 years ago
Other questions:
  • An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?
    15·1 answer
  • Tony is standing at sea level. From his location, the angle of elevation of the top of Blue Mountain is 23°. Staying at sea leve
    7·1 answer
  • on monday, 251 students went on a trip to the zoo.all 5 buses were filled and 6 students had nto travel in cars.how many student
    15·1 answer
  • at the store a package of four AA batteries cost $3.92 a package of 8 of the same batteries cost $7.60. what packet is better to
    6·1 answer
  • Line k is parallel to line l. Lines k and l are parallel. Lines m and n intersect to form 2 triangles. The top triangle has angl
    12·2 answers
  • Counting back from 5 what number follows 4
    12·2 answers
  • Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34
    13·2 answers
  • What is "$96 spent in 4 hours" written as a unit rate in minutes?
    13·2 answers
  • Use these properties to rewrite 7/4 + 1/2 + 5/3 + 1/3 + 1/4 + 1/2 in a way that makes the addition easier. Explain how your chan
    15·2 answers
  • Find the Image of (-1,3) obtained by translating 2 units down, and a 270 rotation
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!