1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frez [133]
2 years ago
5

Plz help me

Mathematics
2 answers:
pickupchik [31]2 years ago
6 0

Answer: $80

Step-by-step explanation:

First you would take the $10 and add it to $50 to make three-fourths of his allowance. That would give us $60 and 60 divided by 3 would be 20. Then we would add $20 to $60 and give us his allowance which would be $80. Hope this helps!

MrMuchimi2 years ago
4 0

Answer:

$80

Step-by-step explanation:

So the game costs 10 less then 3/4ths

Find 3/4ths by adding 10 to 50.

60=3/4

Divide both sides by 3

20= 1/4

Multiply by 4

80= 4/4

80= 1 allowance

You might be interested in
Charlotte runs a farm stand that sells bananas and raspberries. Each pound of bananas sells for $3.25 and each pound of raspberr
Salsk061 [2.6K]

Answer:

50 pounds of bananas

37 pounds of raspberries

Step-by-step explanation:

3.25(b) + 1.75(b - 13) = 227.25

5b - 22.75 = 227.25

5b = 250

b = 50

b - 13 = 37

4 0
3 years ago
This is a test question for underdstanding this feature
AURORKA [14]

Answer:

i didn't understand what your question is

5 0
2 years ago
What is 2r - 6r 8 = 40?
Anit [1.1K]
Well first you have to add common like terms in this case 2r and -6r to get -4r now your equation is -4r+8=40, now subtract 8 from both sides to leave r by itself and get -4r=32, now divide both sides by -4 to get r=-8

Hope this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cost per mile is calculated by dividing total cost by total miles. Using the notation P = cost per mile, C = total cost, and M =
lutik1710 [3]
Cost per mile P- total cost (C) divided by total miles (M). 
P= C/M
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A radio station sells buttons and bumper stickers at a local fair. The buttons cost $2.95 each, and the bumper stickers cost $3.
MA_775_DIABLO [31]

you question isn't quite clear.....

3 0
2 years ago
Other questions:
  • -9, 0, 27/100, 50.5, 1,974. Out of all these numbers what ones are not integers?
    9·1 answer
  • Juan bought 6 CDs that were each the same price. Including sales tax, he paid a total of $103.80. Of that total, $6.60 was
    13·1 answer
  • Simplify. i5i3i11i7 asap
    11·1 answer
  • How do I solve 3-5x=2
    9·1 answer
  • What is the y-intercept of the function f(x) = –negative StartFraction 2 Over 9 EndFraction.x + ?
    11·2 answers
  • PLz hep me with this qustion
    5·2 answers
  • Please help solve 2d+7=9
    7·2 answers
  • Jacob reduced the size of a painting to a width of 3.2 inches. What would be the new
    11·1 answer
  • Solve for x<br><br> I tried 10 but it said that it was incorrect
    9·2 answers
  • Can someone who's really good at math help me with this?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!