1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adoni [48]
2 years ago
8

X= 5y + 7 2x + 4y = 0 Solve for substitution

Mathematics
2 answers:
algol132 years ago
8 0

Answer:

x=2 and y= -1

Step-by-step explanation:

substitute x value in equation 2

2(5y+7)+4y=0

10y+14+4y=0

14y = -14

y= -1

here,

x= 5(-1)+7

x= -5+7

x=2

anygoal [31]2 years ago
3 0
Point slope form: (2,-1)
Equation form: x=2 , y=-1


Solve for the first variable in one of the equations then substitute the result into the other equation.
You might be interested in
HELP ME IT'S URGENT I COULD FAIL
hjlf

Answer:

pm+2=8

Step-by-step explanation:

Given,

m=3

p=3

We know,

pm+2=3(3)+2

=3×3+2

=6+2

=8

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
ΔRST ≅ ΔXYZ. If RS = 13, YZ = 11, and XZ = 9, what is XY? A. 13 B. 9 C. 2 D. 11
Usimov [2.4K]
The answer is option "A, 13".

As both triangles are similar.
<span>ΔRST ≅ ΔXYZ.
it means RS = XY
YZ = ST
and XZ = RT
Now given that RS = 13 which is equal to XY.
Thus XY is equal to 13.</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A queen ant lays 1.83 x 10^6 eggs over a period of 30 days. Assuming she lays the same number of eggs each day, about how many e
Leya [2.2K]
The answer is 61,000
3 0
3 years ago
Angelina wants to buy the same number of pens and pencils. Pens come in 8 packs and pencils come in packs of 9. What is the leas
andrew11 [14]

Answer:

Angelina should buy 9 packs of pens and 8 packs of pencils.

Step-by-step explanation:

Each pack of pens = 8 pens

Each pack of pencils = 9 pencils.

Also we know that, Commutative Property of Multiplication states that

a x b = b x a for any two numbers a and b.

So, 8 x 9 = 72 = 9 x 8

Hence, she should buy 9 packs of pens, so she will have 9 x 8 = 72 pens.

And she should buy 8 packs of pencils, she will have 8 x 9 = 72 pencils.

7 0
3 years ago
Mark is flying a kite and realizes that 300 feet of string is out. Mark anchored the kite to the ground. The angle of the string
Nadya [2.5K]

Answer:

The kite is 202.7 feet above the ground

Step-by-step explanation:

The scenario is depictedd in the picture attached

we have to find the height.

Trigonometric ratios will be used to find the height.

So,

sin\ (42.5) = \frac{h}{300}\\ 0.6756=\frac{h}{300}\\0.6756*300=h\\202.68 = h

The height is 202.68 feet

Rounding off to the nearest tenth

202.7 feet

Therefore, the kite is 202.7 feet above the ground ..

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Whats 34+54+72=? ............................................
    8·1 answer
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • hot dog buns come in package of 8. for the school picnic,Mr spencer bought 30 packages of hot dogs buns. how many hot dog buns d
    9·2 answers
  • -81, 108, -144, 192, ...
    11·1 answer
  • Ravi wants to leave a 20% tip on a meal that cost $50. How much money should he leave for the tip?
    14·1 answer
  • A manager recorded how many hours each of 11 cashiers worked in a week. Which interval contains the median number of hours worke
    15·1 answer
  • TAKE OUT THE LCM OF<br>OR FACTORISATION OF <br><br>"350"​
    5·2 answers
  • Write in slope intercept form . y+4=−12(x−2)
    15·2 answers
  • A consumer advocacy group wants to determine whether there is a difference between the proportions of the two leading automobile
    5·1 answer
  • (x+3)(3x² - 5x - 10) multiply polynomial
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!