1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sammy [17]
3 years ago
10

Can someone please help me with this

Mathematics
1 answer:
julsineya [31]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

5- There are 2 right-angled triangles and 1 equilateral triangle or you can just say triangles

6- area for a triangle is a=bh(1/2)

so 4×3=12(1/2)=6

and 4×3=12(1/2)=6

In both triangles, they're a=6

7- 4×6=24(1/2)=12

the top flag is a=12

8-12+6+6=24

9- the rectangular flag has an area of 24 since a=bh and the added areas of the triangles are 24. I conclude that these are two ways of finding the area of this rectangular flag.

hope this helps : )

You might be interested in
A=4, b=2,c=-1 find value of a-b+c
777dan777 [17]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

Substitute the value of the variable into the expression and simplify.

4-2-1=1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don't how how to do this someone please help!​
Nutka1998 [239]

Answer:

Answer to question 8 is : Area =1017.88 and Circumference =113.1

Answer to question 9 is: Area =490.87 and Circumference =78.54

Step-by-step explanation:

8. i just did  πr2for area and for circumference i did 2πr which is just the equation to find each

9.i found that half of the diameter is 12.5 so i did πr2 to find the Area i filled in the radius and pai and 2πr for circumference filled in the pai and radius

oh also round it if u want

plz give me brainliest and rate it that u and goodluck

3 0
3 years ago
I am doing a math project for Geometry. I am using Singapore Flyer as example for a circle. This is the information I know so fa
My name is Ann [436]

Answer:

Yea its correct! good job yea there are not any mistakes

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
iris [78.8K]
2.49/15 = 0.166
3.32/20 = 0.166

they both cost the same per oz
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations below by graphing them with a pencil and paper. Enter your answer as an ordered pair.
sergejj [24]
Y = 2x - 3 . . . (1)
y = -2x + 5 . . . (2)
Equating (1) and (2),
2x - 3 = -2x + 5
2x + 2x = 5 + 3
4x = 8
x = 8/4 = 2
x = 2
y = 2(2) - 3 = 4 - 3 = 1
y = 1

Solution = (2, 1)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pat collected 54 cans of food for a food drive. This is 6 times as many cans as Anne collected. How many cans did Anne collect?
    14·2 answers
  • Which of the following represents 5 hundredths of a dollar
    5·1 answer
  • Lin runs 5 laps around a track in 6 minutes how many minutes per lap is that
    15·2 answers
  • The answer and how to do it
    9·1 answer
  • Steps to solve this equation.
    13·2 answers
  • 26 is what percent of 130?<br> Please answer quickly no jokes.
    15·1 answer
  • K<br> 271°<br> (3х – 4),<br> (x + 60°<br> M <br> N<br> L
    8·2 answers
  • 2. (x3 – 6x2) (x – 7)
    6·1 answer
  • Mr. Adams has 14 boys and 8 girls in his mathematics class. If he chooses two students at random to work on the board, what is t
    7·1 answer
  • At an auto repair shop. 3.5 hours of labour costs $311.50. What is the labour
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!