1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Otrada [13]
3 years ago
8

Paul volunteered at the senior center for 3 9/10 hours on Saturday and 5 1/6 hours on Sunday. How many hours did Paul volunteer

at the senior center on both days?
Mathematics
1 answer:
AleksandrR [38]3 years ago
8 0

Answer:

9 1/15 Hours

Step-by-step explanation:

First you must find the LCD of the two fractions. Then, you can add them together very easily. Last, just simplify.

Hope this helps!

You might be interested in
A bag of flour weighed 2.25 kilograms 0.725 kilograms are used in a recipe how many kilograms of flour are left
Mrac [35]
Hello!

You subtract the amount of flour you started with by the amount you used

2.250 - 0.725 = 1.525

The answer is 1.525 kilograms

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
No links please ASAP!!! Find the slope of the line that passes through (5,3) and (4,2).
hodyreva [135]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

y2 - y1/ x2 - x1

3-2/ 5-4 = 1/1 = 1

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

5 0
3 years ago
The product of 12 and 3
cestrela7 [59]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

12 x 3 = 36

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(a2·a3·(a−1))2. What is the answer
lora16 [44]

Answer: Assuming the a2 is a with an exponent of 2 and a3 is a with an exponent of 3, the answer is 2a^6-2a^5

Step-by-step explanation: the number after the ^ means to the power of

5 0
3 years ago
Two pieces of equipment were purchased for a total of $4000. If one piece cost $850 more than
ruslelena [56]

The price of less expensive equipment is $1575.

Step-by-step explanation:

Let,

Price of one equipment = x

Price of other equipment = y

According to given statement;

x+y=4000   Eqn 1

x = y+850    Eqn 2

Putting Eqn 2 in Eqn 1

(y+850)+y=4000\\y+850+y=4000\\2y=4000-850\\2y=3150

Dividing both sides by 2;

\frac{2y}{2}=\frac{3150}{2}\\y=1575

Putting y=1575 in Eqn 2;

x=1575+850\\x=2425

The price of less expensive equipment is $1575.

Keywords: linear equation, substitution method

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/11343416
  • brainly.com/question/11416224

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you use an exponent to represent a number such as 16
    10·2 answers
  • (8m6+ 4m) + (5m-m + 7m6) + 2m(5m2)
    10·1 answer
  • During his workout Allen spent 28% of the time on the treadmill what fraction of his workout was on the treadmill
    10·1 answer
  • 4.13×10^-8×0.04×10^5
    5·1 answer
  • What is the value of x? Enter your answer in the box. 68mm 57mm 129.2mm
    6·1 answer
  • Just need help with this problem
    9·1 answer
  • How many protons does Mg plus 2 have?
    15·1 answer
  • Which has a smaller area, Figure A, or Figure B?
    15·1 answer
  • The perimeter of the triangle shown to the right is 144 feet. Find the length of each side. ​
    13·2 answers
  • Can anybody help me out on this? Thanks.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!