1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikitadnepr [17]
2 years ago
12

Please help I have been stuck for a while

Mathematics
1 answer:
elixir [45]2 years ago
7 0

Answer:

3\sqrt{2}

Step-by-step explanation:

3^2+3^2=18

root 18 = 3root2

You might be interested in
Wendy won 16% of the games she played. If she won 40 games, how many did she play?
Liula [17]

Let x = total games played

16% = 0.16

0.16x = 40. Divide each number by 0.16.

x = 250

Wendy played 250 games

7 0
3 years ago
Determine If The Triangles Are Similar.If They Are,Choose The Reason Why.
Mariana [72]

Answer:

because they all have 3 corners

4 0
2 years ago
Can someone help me?It's urgent and thank you!
allochka39001 [22]

Answer:

the first option

Step-by-step explanation:

because x^3 is exponential while ab^2 is linear

3 0
3 years ago
What is the sum of the geometric series i =i
tatiyna
Answer: is B


Because:
4 0
3 years ago
Find the value. *<br> if y3 = 30 and z= 10, what is the value of (yz) 12?
katovenus [111]

Answer:

y^3 =30

y= (30)^(1/3) ------(1)

z=10 -------(2) -----(2)

From (1) and (2);

(y * z)^12 = (y)^12  * (z)^12

           =  ((30)^(1/3))^12  * (10)^12

           = (30)^(12/3)*  (10)^12

           =  (30)^(4) * (10)^12

           = 810 000  * (10)^12

           = 81 * (10)^16

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • HELP ME PLEASE DUE TODAY
    11·1 answer
  • I NEED THIS ASAP
    5·1 answer
  • A bag contains 5 red balls, 14 green balls, and 11 yellow balls. John chooses one ball at random from the hat. What is the proba
    8·1 answer
  • Matt plans to put concrete on a rectangular portion of his driveway. The portion is 8 feet long and 4 inches high. The price of
    13·2 answers
  • What does 4.23×9 equal
    10·2 answers
  • A bottle containing 64 fluid ounces of juice costs $3.84. What is the unit rate?
    8·2 answers
  • How do I solve this inequality?
    15·1 answer
  • Given g(x) =<br> 1/4(15 - x)^2<br> what is the value of g(7)?
    10·1 answer
  • The largest of three consecutive integers is three times the smallest. What is the largest integer?
    12·1 answer
  • 4.78 gallons of milk is sold for $14.12. If you have $25.60 in your wallet. How many gallons of milk you can buy?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!