1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
3 years ago
10

Question is in the picture help plss

Mathematics
1 answer:
Tom [10]3 years ago
7 0
The answer to your question is going to be j because you move 3x to the right side then divide all terms by negative 4 to get y alone then you get negative 3 over 4 and then you get negative 6 over 4 which can reduce to negative 3 over 2
You might be interested in
A construction elevator can carry at most 2,320 pounds. If the elevator operator weighs 195 pounds and each palette of roofing m
asambeis [7]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

2320 - 195 = 2125

2125/425 = 5

3 0
4 years ago
Which function is linear?
Mariulka [41]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is standard notation?
Marizza181 [45]
<span>Standard notation is when a number is completely written out using numerical digits

Hope it helps</span>
4 0
3 years ago
Y=x+ 5 <br>y = 6<br>HELP!!<br>Solve this system of equation algerbraically.​
kati45 [8]

Answer:

x = 1

Step-by-step explanation:

plug y = 6 on to the equation y =x + 5

=> 6 = x +5

=> x = 1

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The price of two pairs and six apples is $14. The price of three pairs and nine apples is $21. Can you determine the unit prices
deff fn [24]

Answer:

  no

Step-by-step explanation:

The second purchase is exactly half-again larger than the first purchase, so sheds no light on the relative costs of the items. The per-item costs can be found when the ratio of items purchased is different from one buy to another.

___

We can only say that the cost of 1 pear and 3 apples is $7.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find two consecutive even integers such that the sum of the larger and twice the smaller is 62
    10·1 answer
  • If the product of two positive fractions a and b is 15/56, find three pairs for possible values for a and b
    11·2 answers
  • a box of powdered laundry detergent contains 5.2 ounces of detergent. It takes 0.7 ounce of detergent to clean a load of laundry
    12·1 answer
  • Give the slope-intercept form of the equation of the line that is perpendicular to 5x+2y=12 and contains the point (2, 3)
    11·1 answer
  • What is the y-intercept is this graph ?<br> A. 0 <br> B. 2 <br> C. 4<br> D. 8
    7·2 answers
  • Please answer accurately and show work if you can
    13·1 answer
  • What is the<br> y-intercept?
    6·2 answers
  • Dillon pays $106.50 for 5 dozen chocolate chip cookies. What is the price per dozen of chocolate chip cookies in dollars and cen
    14·1 answer
  • In a right triangle, sin(40 - 2) = cos(32)'. What is the value of x?
    10·1 answer
  • The product of 1/2 and 2/15 is a/an ________________.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!