Answer:
12 and 15
Step-by-step explanation:
x + y = 27
x +3 = y
x = y - 3
y - 3 + y = 27
2y = 24
y = 12
Answer:
$150
Step-by-step explanation:
First use a proportion to find the answer:
40/100=60/x
Now we solve for x
60*100=6,000
6,000 divided by 40= 150
x=150
Therefore the answer is $150
Answer:
p=18x+4
a=20x^2+17x-63
a=1350
Step-by-step explanation:
Given:
l=5x-7
w=4x+9
Required:
Area of the rectangle=?
Perimeter of the rectangle=?
If x = 9 inches what is the area of the shape=?
Formula:
a=l*w
p=2(l+w)
Solution:
p=2(l+w)
p=2(5x-7)+2(4x+9)
p=10x-14+8x+18
p=10x+8x+18-14
p=18x+4
a=l*w
a=(5x-7)(4x+9)
a=20x^2+45x-28x-63
a=20x^2+17x-63
Area of the shape if x=9in
a=20x^2+17x-63
a=20(81)+17(9)-63
a=1620+153-63
a=1413-63
a=1350
Well read the story part of your paragraph. You need to cut out all of the extra stuff and focus on how fast they are going. Then make a chart symbolizing this to find where they directly meet:) If you are able submit the chart with your answer
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.