1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Likurg_2 [28]
2 years ago
14

Choose all of the expressions that are equal to 1,024.

Mathematics
1 answer:
Arte-miy333 [17]2 years ago
8 0
The only one that gives 1024 is A.
You might be interested in
The sum of two numbers is 27. One of the numbers is three more than the other. Find the numbers,
bonufazy [111]

Answer:

12 and 15

Step-by-step explanation:

x + y = 27

x +3 = y

x = y - 3

y - 3 + y = 27

2y = 24

y = 12

7 0
2 years ago
Maya spent 40% of her savings to pay for a bicycle that cost $60 how much was in her savings​
Ahat [919]

Answer:

$150

Step-by-step explanation:

First use a proportion to find the answer:

40/100=60/x

Now we solve for x

60*100=6,000

6,000 divided by 40= 150

x=150

Therefore the answer is $150

3 0
3 years ago
Task 5:
Natasha_Volkova [10]

Answer:

p=18x+4

a=20x^2+17x-63

a=1350

Step-by-step explanation:

Given:

l=5x-7

w=4x+9

Required:

Area of the rectangle=?

Perimeter of the rectangle=?

If x = 9 inches what is the area of the shape=?

Formula:

a=l*w

p=2(l+w)

Solution:

p=2(l+w)

p=2(5x-7)+2(4x+9)

p=10x-14+8x+18

p=10x+8x+18-14

p=18x+4

a=l*w

a=(5x-7)(4x+9)

a=20x^2+45x-28x-63

a=20x^2+17x-63

Area of the shape if x=9in

a=20x^2+17x-63

a=20(81)+17(9)-63

a=1620+153-63

a=1413-63

a=1350

8 0
3 years ago
How do I work out this question ??
djyliett [7]
Well read the story part of your paragraph. You need to cut out all of the extra stuff and focus on how fast they are going. Then make a chart symbolizing this to find where they directly meet:) If you are able submit the chart with your answer
6 0
2 years ago
You buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples
Mariana [72]
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What statement makes the open sentence 3x + 20 = 5x + 6 true? x = 2 x = 4 x = 7 x = 13
    8·1 answer
  • 01:14:29 The Schwartz family spent a total of $111.75 for Internet service for 3 months. Each month they received $5.50 as a cre
    9·1 answer
  • They notice 8 spiders in the tree, 5 cockroaches, 7 bees, 3 deer, 4 cows and a pair of antlers behind a bush. How many legs do a
    12·2 answers
  • Y =cos((2pi/3) x )+2<br> what is the midline equation? y=?
    5·1 answer
  • Convert 113% into a fraction
    5·1 answer
  • Higher Order Thinking You have two different
    5·1 answer
  • Which line plot correctly shows the 1st quartile, the median, and the 3rd quartile for this data set?
    7·1 answer
  • Two buildings on level ground are 120 m and 85 m tall respectively. given that the angle of elevation of the top of the taller b
    13·1 answer
  • Uh- what is this?
    12·2 answers
  • What is a formula for the nth term of the given sequence?<br> a<br> 135, -225, 375...
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!